RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..
RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi bine ?

+5
Vali P
Niky Radu
adrian05ro
cristian57
LUPU CIPRIAN
9 participanți

In jos

Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi  bine ? Empty Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi bine ?

Mesaj  LUPU CIPRIAN Mier Feb 29, 2012 6:37 pm

pe multe forumuri am intalnit topic uri de gen " camper sau rulota ? "

am mers de mi ccu cortul cu parinti si la mare inlusiv in Bulgaria la fel si la munte ..........am rulota de 5 ani + inca una de 1 an , dar parca totusi mi-as lua CAMPER...

Consider ca avantajele camperului sunt:
- viteza de deplasare , consumul sub 10 % daca vorbim de unul nu f mare ( fara alkoven cu dormitor ) ,
- abilitatea de a intoarce fara manevre complicate .....
-posibilitatea de a campa chiar si in locuri unde nu e camping in zona Brasov sau pe langa unele plaje ma refer campare off c.
- nu bate la ochi , e vehicul , nu e rulota cu calele lasate
- poti pleca repede , nu ai de agatat de cuplat de verificat mufe cabluri siguranta de sarma , verificare semnale ,

dezavantaje:
-costuri de asigurare si intretinere
- ramai pe jos , nu ai cu ce te deplasa in zona.....
-


varianta 3

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi  bine ? Empty Re: Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi bine ?

Mesaj  cristian57 Mier Feb 29, 2012 6:41 pm


Daca ai bani iei camper,daca nu iei rulota.(nu toate camperele nu se caleaza,sunt modele care se caleaza)
cristian57
cristian57
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 119
Data de inscriere : 25/01/2012
Varsta : 66
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi  bine ? Empty Re: Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi bine ?

Mesaj  LUPU CIPRIAN Mier Feb 29, 2012 6:57 pm

daca e pe 4 roti eu nu mai calez deloc decat daca e terenul inclinat sau ceva ... daca nu , o las asa si gata .... asta daca as avea - a lui Buliga nu se cala.. a lui Iliescu Dan se caleaza dar el nu o caleaza decat daca sta o saptamana asa mi a zis ca pt 2- 3 zile nu o caleaza ........... ca nu se simte balansul nu e asa moale de suspensie...
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi  bine ? Empty camper vs rulota

Mesaj  adrian05ro Mier Feb 29, 2012 9:27 pm

camperul se balanseza din cauza ca sunt amortizoarele duse
acu' nu stiu Iliescu cat o da la buci in alea 2-3 zile , si poate de ia nu o caleaza ( scuze daca citeste ; sper sa stie de gluma )

eu unul nu as da rulota pe camper , chiar daca as avea banii necesari achizitionarii unuia
mai bine imi iau o rulota si o masina mai buna decat sa bag banii intr-un camper Very Happy
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi  bine ? Empty Re: Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi bine ?

Mesaj  cristian57 Lun Mar 05, 2012 5:47 pm


Daca esti baiat asa bun ,fa-mi mie cadou un camper( chiar si cu vreo 100000 la bord) si eu o sa ma sacrific si n-o sa o refuz.
cristian57
cristian57
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 119
Data de inscriere : 25/01/2012
Varsta : 66
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi  bine ? Empty Re: Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi bine ?

Mesaj  Niky Radu Mar Mar 06, 2012 5:16 pm

Ciprian...sa te lamuresc cu consumul ala pe care ti-l doresti sub 10% la camper...unul plin cu care ai pleca in concediu are in jur de 3500kg sau chiar peste pentru ca daca ai loc si intra nu mai tii cont ca depasesti greutatea...am condus cateva modele de dube care au o structura asemanatoare si pot sa-ti spun ca goale , adica la 1500kg se consuma in functie de motor si inaltimea fiecareia intre 10 si 14% in regim de mers 80-90km/h...tu esti tanar, nu ai rabdare sa mergi ca Rusu cu 80km/h, pe tine te mananca talpa si nu ai rabdare....daca este plina la 3500kg consumul este intre 14-18%.Un camper patratos sau care are dormitorul deasupra cabinei are o inaltime considerabila deci nu este aerodinamica, pe langa acest exemplu sunt SUV-uri care deja consuma 15-20%...deci vrabia malai viseaza!
Niky Radu
Niky Radu
top membrii
top membrii

Mesaje : 312
Data de inscriere : 24/01/2012
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti.11 Iunie

Sus In jos

Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi  bine ? Empty Re: Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi bine ?

Mesaj  Vali P Mier Mar 07, 2012 11:15 am

Lupu Ciprian zice : Am rulota, dar as vrea camper...o fi bine ?
Cumpara-ti si o sa afli Laughing da' sa ne spui si noua dupa aia daca-i bine .
Eu personal daca asi avea banii de un camper(20.000 de marafeti) m-asi plimba 10 ani, vara de vara, cu batrana mea rulota prin toata Europa cu toate dezavantajele enumerate pe forumuri privitor la mersul cu rulota prin strainataturi.
Da' cum nu am marafetii...balesc cyclops si eu la voi astia care aveti sau vreti sa luati lol!

P.S. Daca vrea Irina e musai sa iei, ca altfel...nu te mai spala toata apa care curge pe Dunare lol!
Daca vrei tu...mai analizeaza... study
Vali P
Vali P
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 92
Data de inscriere : 15/02/2012
Varsta : 54
Localizare : Fetesti-Ialomita

Sus In jos

Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi  bine ? Empty Re: Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi bine ?

Mesaj  LUPU CIPRIAN Mier Mar 07, 2012 7:16 pm

pana la urma am sa mi iau asa ceva dar caut solutia optima sa pot merge si cu viteaza cat de cat nu vreau alkovenm nu mi place dormitoru ' deasupra cabinei
2 vreau cu garaj ca sa am scuter sa ma plimb fara sa depind de nimeni , sa atarn sa ma ia in masina
3 ceva mai nou dupa 2002 daca e posibil ,,,,
am sa vad am vb la RAR daca pot s afac cumva sa o fac inmatriculare pt marfa ca sa dau taxa mica de inmatr daca e adusa de afara e destul de greu ...
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi  bine ? Empty Camper

Mesaj  adrian05ro Joi Mar 08, 2012 9:51 am

daca este placerea omului sa isi ia camper nu are decat sa o faca
consumul nu o sa fie 18% in nici un caz deoarece majoritatea ( daca nu totalitatea ) camperelor sunt pe platforma dubelor de transport marfa
eu unul am facut o cursa de Spania cu un Fiat Ducato Maxi si la o viteza (aproape!) constanta de 110-125km/h am avut un consum sub 12% DAR trebuie tinut cont si de faptul ca un camper nu este asa de aerodinamic ca o duba de marfa

indiferent de ceea ce discutam noi aici , daca i-a intyrat asta cu camperul in cap nu o sa se razgandeasca nicicum

sunt de acord cu Vali ca daca as avea bani nu i-as investi intr-un camper , poate cu o parte as lua o rulota mai buna si o masina mai "tare" si de restul as face niste concedii prin Franta , Spania , Olanda
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi  bine ? Empty Re: Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi bine ?

Mesaj  LUPU CIPRIAN Joi Mar 08, 2012 1:09 pm

avantaje si dezavantaje daca puteti scrie :
repet ,,,,,,,,daca as avea camper
- as pleca repede de la locu faptei.....
- as fi mai mobil in cazul in care as face u circuit
- pun marchiza in loc de cort in 5 min ( cumpar si pereti laterali ) cu fermoar
- are tevi mai bine izolate - rezervoare incl de apa uzata

dezavantajul vesnic e ca daca pleci in concediu - nu ai vehicul 2 sapt ...sau cat stai dar vreau s ami iau scooter sao moto mai usoara ( am si cat A permis )

daca mai aveti ceva noutati / opinii in materie de avantaje si dezavantaje in afara de cele cu plata de asig sau intretinere masina va rog sa le scrieti !

exemplu de ceea ce doresc - nici mare nici mica nici frumoasa nici urata si nici tanara nici batrana cam intre 2 varste : Smile

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

ambele sunt intre 10 000 si 15 000 pe Germania se gasesc si sub 10 000 mai vechi de an 2000, dar e problema cu taxa de inmatr- deci se apropie pretul de o rulota de 5000..........
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi  bine ? Empty Re: Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi bine ?

Mesaj  george chirila Vin Mar 09, 2012 3:53 pm

Dupa umila mea parere consider ca rulota are mai multe avantaje decat camperul . Parerea mea !
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi  bine ? Empty Re: Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi bine ?

Mesaj  Sorin.Sibiceanu Vin Mar 09, 2012 4:43 pm

George are avantaje si dezavantaje , multi zic ca este mai bine la camper nu contrazic dar vei sta legat mai tot timpul de el ,
altii zic ca este mai la rulota ca esti mult mai independent , eu unul ma multumesc cu ce am , este adevarat ca m,a chinui putin la calare campare montare etc , dar dupa aceea stau la bericioaica si ma pot plimba cu masina chiar si 50 km , se mai zice ca este mai greu de manevrat ,

da este adevarat dar dupa ce te obisnuiesti faci ce vrei cu rulota dupa tine , pentru mine unul este jucarie rulota daca ai vede un o parchez cu spatele , te crucesti ..


Fiecare trebuie sa fie multumit cu ce are si/sau sa-si cumpere altceva dar sa fie multumit ..



Noroc
Sorin.Sibiceanu
Sorin.Sibiceanu
top membrii
top membrii

Mesaje : 236
Data de inscriere : 23/11/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi  bine ? Empty Re: Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi bine ?

Mesaj  FamiliaRusu Sam Mar 10, 2012 2:55 am

Am citit pas cu pas tot. Deja e tirziu si ma lupt cu o bere singur, ca m-am orientat bine cind m-am insurat, pt ca Maria nu bea..de fel
Ar fi foarte multe de comentat, dar fac un rezumat.. Detalii multeeee la un foc de tabara, cu probe si dovezi ( asa-i vorba populara )
Cit timp sinteti tineri si aveti un servici ce nu va permite decit un concediu de o luna/ an Smile uitati de camper ca nu se merita investitia.
Camperul e bun cind ai timp si euroi ca sa-l si folosesti. Nu am fost si nu sint adeptul camperelor noi si o sa va spun si de ce, nu acum
Si camperul se caleaza, eu am chiar 4 cricuri, dar, e in functie de Maria ce ginduri are.. Chiar de multe ori nu-i cazul, acum, fara gluma.
Exclus faptul cum zic multi, ca daca ai camper esti legat de camping. In maxim 10 min. iesi unde vrea muschiul tau, ca si cu un turism
In plus ai si wc pe drum in caz ca bei 5 beri reci. Felul (modelul) si configuratia camperului si-o alege fiecare in functie de familie, copii..
Nu sint adeptul camperelor dupa 1999. Fiecare cu pasarica lui, o sa ma explic. Ar fi multe de zis, dar o sa mai vorbim cu o bere in mina.
O mentiune pt Nicky. Nu-mi sta in fire sa merg cu 80, dar acum am mers dupa un "Mercedes verde",care asta-i era "iuteala maxima" Smile
Consumul pina in 90 km/h gen in Romania, e de 9% iar pe autostrada 10%. Motoarele de 2,8 papa 3 litri in plus,imi pastez "hodorogul"

In final inchei cu un scurt clip, test intre Cimpulung si Tirgoviste, unde nu e o sosea tocmai "perfecta" pentru a confirma comentariul..

Hymer B644 test 120 km/h[/u]



De aia tot urez eu...DRUMURI BUNE ! Smile

Sau daca tot am sjuns aici, se poate observa cit de lejer se poate conduce un camper, insa acum vad clar ca o sa va pun femeile in cap !
PS : Nu le aratati clipul, pt ca o sa aveti neplaceri in familie !.... Pastrati-va rulotale ca intretin relatiile in familie ! Camperul e pt scrable..

Maria & Hymer B644

[u]

Weekend placut !
.


Ultima editare efectuata de catre FamiliaRusu in Mar Mar 13, 2012 10:24 am, editata de 1 ori
FamiliaRusu
FamiliaRusu

Mesaje : 26
Data de inscriere : 09/03/2012
Varsta : 67
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi  bine ? Empty Re: Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi bine ?

Mesaj  LUPU CIPRIAN Dum Mar 11, 2012 8:58 am

Mihai pt mine crezi ca e indicat sa mi iau un camper?
nu am liber niciodata 1 una sau 2..
fac 3 concedii pe an de cate 1 sapt DAR MAI FAC 25 de iesiri a cate 3 zile, adica apr - pana la 1 dec cam fiecare weekend 3 nopti... de obicei vineri,s d luni
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi  bine ? Empty Re: Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi bine ?

Mesaj  FamiliaRusu Mar Mar 13, 2012 10:28 am

In cazul tau Cipi , raspunsul ar fi da, merita, insa mai stai un pic, poate scapam de prima taxa, pt ca deocamdata e f greu a lua un camper.
Exista insa si varianta "Stefan Iuga" care cu rabdare, dupa procesul care a durat 8-9 luni, l-a inmatriculat fara a plati acea taxa de pomina.
FamiliaRusu
FamiliaRusu

Mesaje : 26
Data de inscriere : 09/03/2012
Varsta : 67
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi  bine ? Empty camper Lupu

Mesaj  adrian05ro Mar Mar 13, 2012 1:18 pm

auzi Mihai ,
il vezi tu pe Lupu sa astepte 8-9luni ?
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
buna gluma lol! lol! lol!
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi  bine ? Empty Re: Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi bine ?

Mesaj  LUPU CIPRIAN Mar Mar 13, 2012 11:27 pm

FamiliaRusu a scris:
Exista insa si varianta "Stefan Iuga" care cu rabdare, dupa procesul care a durat 8-9 luni, l-a inmatriculat fara a plati acea taxa de pomina.

da e o idee buna sa i dau in judecata DAr crezi garantat 100 % ca as castiga procesu' ?
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi  bine ? Empty sanse castig proces

Mesaj  adrian05ro Mier Mar 14, 2012 9:09 am

nu poti spune niciodata ca sansele sunt 100%
daca stai l mana avocatilor sansele sunt de 50%
daca pui mana si inveti bine legislatia , sansele sunt mai mari
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi  bine ? Empty Re: Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi bine ?

Mesaj  LUPU CIPRIAN Mier Mar 14, 2012 3:30 pm

stefan IUga a castigat si nu a platit nimic taxa darr a dat cca 30 de mil cu treaba asta cu procesul ... e ok dupa mine dar oare toata lumea castiga ????
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi  bine ? Empty of of offf

Mesaj  adrian05ro Mier Mar 14, 2012 4:17 pm

iar ai degetele prea lungi ?
IUga ?
IUGA sau iuga ; tu scoti numai hibrizi Laughing
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi  bine ? Empty Re: Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi bine ?

Mesaj  dorunegru Mier Mar 14, 2012 4:33 pm

LUpe vezi ca este domn profesor PRuteanu cu ochii pe tine.

dorunegru
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 123
Data de inscriere : 06/01/2012
Varsta : 54

Sus In jos

Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi  bine ? Empty beii cuscree

Mesaj  adrian05ro Mier Mar 14, 2012 5:01 pm

nu ti-ai scrantit degetele scriind asa ?
daca nu , apoi sa ai parte doar de vreo 2unghii date peste cap
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi  bine ? Empty Re: Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi bine ?

Mesaj  Niky Radu Vin Apr 06, 2012 12:58 pm

Asa ceva mi-ar place...se numesc Fifth Wheel Trailer

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

...de cand le-au venit ideea?... [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Niky Radu
Niky Radu
top membrii
top membrii

Mesaje : 312
Data de inscriere : 24/01/2012
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti.11 Iunie

Sus In jos

Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi  bine ? Empty Re: Am rulota , dar as vrea CAMPER ..... o fi bine ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum