RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..
RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum se prinde semnal de satelit TV ?

4 participanți

In jos

Cum se prinde semnal de satelit TV  ? Empty Cum se prinde semnal de satelit TV ?

Mesaj  LUPU CIPRIAN Mar Apr 03, 2012 12:42 pm

Majoritatea dintre noi nu folosesc antena din dotare TERESTRA acolo unde ea exsista...
recomand achizitionarea unui eceiver de Focus Tv sau a unuia de Dolce Tv pt ca DIGI e greu de prins ca semnal comparativ cu celelalte2
iata relatarea colegului NIKI RADU pe ACCCR care va explica detaliat cum se face ... ar trebui sa dureze 5 min , mi e mi a luat si 15 sincer .

In primul rand trebuie sa va achizitionati un trepied pentru instalarea antenei, eu l-am luat de la exis,este foarte important deoarece este din aluminiu si nu bruiaza busola(fierul de ex. bruiaza si este greu de transportat), busola este necesara pentru ca acest trepied cu antena deja montata pe el sa fie sa fie deja orientata la 39 de grade iar trepiedul trebuie sa fie pus la poloboc foarte exact...cum gasesti 39 de grade cu ajutorul busolei?...afli care este nordul, te intorci cu spatele la nord iar daca as zice ca nordul ar fi ora 18, 39 de grade ar trebuie sa fie la 18.50 adica la fara 10,acest lucru este doar orientativ ca sa nu faci 360 de grade in incercarea de a prinde satelitul, se pierde mult timp si te lasi pagubas... locul unde se instaleaza trepiedul si aceasta orientare trebuie ales cu mare grija sa nu fie copaci, munti sau alte obstacole...cum pui la poloboc trepiedul?...se pune un poloboc de mici dimensiuni, exista un model triunghiular,pe teava de aluminiu si se regleaza in functie de teren cele 3 picioare ale trepiedului, se pun diferite pietre sau bucati de lemn sub ele pentru ca polobocul sa fie perfect, cu cat ignori acest reglaj cu atat pierzi mai mult timp la reglajul final, cand polobocul arata ca teava este perfect reglata se da drumul la receiver, se intra in meniu,are o optiune de reglaj manual al antenei, iti solicita sa introduci un cod, adica 4 de 0 si apesi ok, pe monitor apar 2 vumetre, cel din stanga pentru putere semnal si cel din dreapta pentru calitate semnal,orientand antena de la stanga la dreapta sau invers in jurul celor 39 de grade se va ridica vumetrul din partea stanga, va opriti in zona in care va arata nivelul de semnal cel mai puternic, daca este peste 60% sau peste 170-180 putere semnal este ok, intre cele 2 vumetre receiverul se pune singur exact pe satelitul Hellas pe care ai abonamentul si arata un lacat rosu,bratul cu lnb se ridica in sus sau jos pana vumetrul din partea dreapta se ridica la peste 50% iar acel lacat se face de culoarea verde si emite bip-uri sonore(se poate prinde si cu o calitate semnal mai mica de 50%), in acest moment picioarele trepiedului se ancoreaza foarte bine cu niste cuie spiralate din dotarea trepiedului, daca se mai misca putin si dispare lacatul verde se reia reglajul cu polobocul, dupa ce ancorarea este definitiva iar lacatul este verde se blocheaza si teava de la trepied sa nu se mai miste, se poate intra in meniu si viziona programele alese
asta era reglajul antenei pentru pozitionarea la 39 de grade

asa se regleaza teava la poloboc

dupa ce se orienteaza antena la 39 de grade se misca de la stanga la dreapta sau invers pana se ridica vumetrul din stanga la un nivel acceptabil

se ridica de bratul lnb-ui in sus si jos pana se ridica vumetrul din dreapta la un nivel acceptabil

daca lacatul este verde dupa ce ati ancorat trepiedul cu antena puteti viziona programele dorite


succes, aceste reglaje nu trebuie sa depaseasca 5 minute

Niky si Lavinia Radu

Cum se prinde semnal de satelit TV  ? Dolce10

Cum se prinde semnal de satelit TV  ? Dolce210

continui cu prezizari de la mine ( CIPRIAN LUPU )
am pe focus am prins pe SUD exact pe sud
Cum se prinde semnal de satelit TV  ? Foc210

Cum se prinde semnal de satelit TV  ? Foc310


Cum se prinde semnal de satelit TV  ? Foc110
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Cum se prinde semnal de satelit TV  ? Empty Re: Cum se prinde semnal de satelit TV ?

Mesaj  Niky Radu Mar Apr 03, 2012 1:09 pm

Cum trebuie sa reglati o antena satelit Dolce...va explic mai jos in cateva randuri fara termeni prea tehnici
In primul rand trebuie sa va achizitionati un trepied pentru instalarea antenei, eu l-am luat de la exis,este foarte important deoarece este din aluminiu si nu bruiaza busola(fierul de ex. bruiaza si este greu de transportat), busola este necesara pentru ca acest trepied cu antena deja montata pe el sa fie sa fie deja orientata la 39 de grade iar trepiedul trebuie sa fie pus la poloboc foarte exact...cum gasesti 39 de grade cu ajutorul busolei?...afli care este nordul, te intorci cu spatele la nord iar daca as zice ca nordul ar fi ora 18, 39 de grade ar trebuie sa fie la 18.50 adica la fara 10,acest lucru este doar orientativ ca sa nu faci 360 de grade in incercarea de a prinde satelitul, se pierde mult timp si te lasi pagubas... locul unde se instaleaza trepiedul si aceasta orientare trebuie ales cu mare grija sa nu fie copaci, munti sau alte obstacole...cum pui la poloboc trepiedul?...se pune un poloboc de mici dimensiuni, exista un model triunghiular,pe teava de aluminiu si se regleaza in functie de teren cele 3 picioare ale trepiedului, se pun diferite pietre sau bucati de lemn sub ele pentru ca polobocul sa fie perfect, cu cat ignori acest reglaj cu atat pierzi mai mult timp la reglajul final, cand polobocul arata ca teava este perfect reglata se da drumul la receiver, se intra in meniu,are o optiune de reglaj manual al antenei, iti solicita sa introduci un cod, adica 4 de 0 si apesi ok, pe monitor apar 2 vumetre, cel din stanga pentru putere semnal si cel din dreapta pentru calitate semnal,orientand antena de la stanga la dreapta sau invers in jurul celor 39 de grade se va ridica vumetrul din partea stanga, va opriti in zona in care va arata nivelul de semnal cel mai puternic, daca este peste 60% sau peste 170-180 putere semnal este ok, intre cele 2 vumetre receiverul se pune singur exact pe satelitul Hellas pe care ai abonamentul si arata un lacat rosu,bratul cu lnb se ridica in sus sau jos pana vumetrul din partea dreapta se ridica la peste 50% iar acel lacat se face de culoarea verde si emite bip-uri sonore(se poate prinde si cu o calitate semnal mai mica de 50%), in acest moment picioarele trepiedului se ancoreaza foarte bine cu niste cuie spiralate din dotarea trepiedului, daca se mai misca putin si dispare lacatul verde se reia reglajul cu polobocul, dupa ce ancorarea este definitiva iar lacatul este verde se blocheaza si teava de la trepied sa nu se mai miste, se poate intra in meniu si viziona programele alese
asta era reglajul antenei pentru pozitionarea la 39 de grade
Cum se prinde semnal de satelit TV  ? Paltinu1003
asa se regleaza teava la poloboc
Cum se prinde semnal de satelit TV  ? Paltinu1002
dupa ce se orienteaza antena la 39 de grade se misca de la stanga la dreapta sau invers pana se ridica vumetrul din stanga la un nivel acceptabil
Cum se prinde semnal de satelit TV  ? Paltinu1001
se ridica de bratul lnb-ui in sus si jos pana se ridica vumetrul din dreapta la un nivel acceptabil
Cum se prinde semnal de satelit TV  ? Paltinu1004
daca lacatul este verde dupa ce ati ancorat trepiedul cu antena puteti viziona programele dorite
Cum se prinde semnal de satelit TV  ? Paltinu1005

succes, aceste reglaje nu trebuie sa depaseasca 5 minute

@ Ciprian, nu ai prins cateva poze de la mine, am pus eu tot, dupa ce observi modereaza tu si lasa explicatia integrala
Niky Radu
Niky Radu
top membrii
top membrii

Mesaje : 312
Data de inscriere : 24/01/2012
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti.11 Iunie

Sus In jos

Cum se prinde semnal de satelit TV  ? Empty Re: Cum se prinde semnal de satelit TV ?

Mesaj  Iancu Gabi Mar Apr 03, 2012 5:08 pm

eu sunt cu Focus,si ma descurc in max 5 min am semnal.am martori si elev.Cipriane ,il cunosti?
Iancu Gabi
Iancu Gabi
top membrii
top membrii

Mesaje : 244
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cum se prinde semnal de satelit TV  ? Empty Re: Cum se prinde semnal de satelit TV ?

Mesaj  LUPU CIPRIAN Mar Apr 03, 2012 5:17 pm

da , recunosc , eu sunt elevul de nota 5 .. Sad
pot sa va spun ca la Mogosoaia am prins si singur semnal , dar GAbi l-a gasit si fara Satfinder si fara busola , asa la ochi pe cand eu inca ma uitam la ace.... si am prins da nu asa ca lautarii dupa ureche cum a avut Gaboanza fler .... Wink


Ultima editare efectuata de catre LUPU CIPRIAN in Mar Apr 03, 2012 9:51 pm, editata de 1 ori
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Cum se prinde semnal de satelit TV  ? Empty Re: Cum se prinde semnal de satelit TV ?

Mesaj  Vali Mocanu Mar Apr 03, 2012 6:30 pm

Mooooaaaama.....Gabi si profesor cine ti-a fost??? Embarassed
Vali Mocanu
Vali Mocanu
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 52
Data de inscriere : 10/03/2012
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti, sector 3

http://www.refill-cartuse.ro

Sus In jos

Cum se prinde semnal de satelit TV  ? Empty Re: Cum se prinde semnal de satelit TV ?

Mesaj  Iancu Gabi Sam Apr 07, 2012 7:50 pm

tu ai fost,esti si vei ramine mentorul meu in ale rulotismului,multumesc ptr tot ce mai invatat.
Iancu Gabi
Iancu Gabi
top membrii
top membrii

Mesaje : 244
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cum se prinde semnal de satelit TV  ? Empty Re: Cum se prinde semnal de satelit TV ?

Mesaj  Vali Mocanu Sam Apr 07, 2012 8:35 pm

Cu mare placere..... Imi pare bine ca am contribuit si eu cu cate ceva din experienta acumulata in decursul anilor si daca te mai pot ajuta sau ai nevoie de ajutor, iti stau la dispozitie ORICAND, bineinteles este valabil pentru oricine!
Pentru cine are smartphone, exista o aplicatie "DP AR Pro" care ajuta foarte mult la orientarea antenei, prin faptul ca iti arata pozitionarea satelitilor pe cer... Bafta!
Vali Mocanu
Vali Mocanu
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 52
Data de inscriere : 10/03/2012
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti, sector 3

http://www.refill-cartuse.ro

Sus In jos

Cum se prinde semnal de satelit TV  ? Empty Re: Cum se prinde semnal de satelit TV ?

Mesaj  LUPU CIPRIAN Lun Apr 09, 2012 2:15 pm

LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Cum se prinde semnal de satelit TV  ? Empty Re: Cum se prinde semnal de satelit TV ?

Mesaj  Vali Mocanu Lun Apr 09, 2012 6:43 pm

Bravo Ciprian! Exact despre asta era vorba!
Vali Mocanu
Vali Mocanu
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 52
Data de inscriere : 10/03/2012
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti, sector 3

http://www.refill-cartuse.ro

Sus In jos

Cum se prinde semnal de satelit TV  ? Empty Re: Cum se prinde semnal de satelit TV ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum