RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..
RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CAtegorii de permis

+9
arcadie.sandu
Marius Radu
cristian57
george stanescu
marius25byu
george chirila
adrian05ro
Sorin.Sibiceanu
LUPU CIPRIAN
13 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

CAtegorii de permis Empty CAtegorii de permis

Mesaj  LUPU CIPRIAN Vin Feb 17, 2012 10:42 am

aici la categ B sau B+ E sau alte discutii va vor da detalii profesionistii Adrian V sau Sibiceanu S.... sper..
despre ceea ce puteti sa "trageti" si care e treaba cu ansamblul..
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

CAtegorii de permis Empty Re: CAtegorii de permis

Mesaj  Sorin.Sibiceanu Vin Feb 17, 2012 11:03 am

Da, noi ,eu va pot spune urmatoarele ;
- incercati sa nu depasiti MMA a ansamblului deoarece este vorba de dosar PENAL , vedeti ca aici este vorba masa maxima a masini tragatoare + masa maxima a rulotei , total sa nu depaseasca 3500 kg.
Pentru Logan ;
- vedeti ca este limitata din fabrica si scrie si in talon , asa ca nu va bazati pe ce scrie in talon la greutati . Ea poata sa traga in carlig 1100 kg dar daca citim cu atentie reiese urmatoarele :
- 1100 kg poate trage + 1530kg masa maxima admisa a masinii cu incarcatura inseamna 2530kg , corect?
- la observatii in talon scrie MASA MAXIMA ADMISA A ANSAMBLULUI 2350kg ceea ce inseama ca sintem limitati la greutatea rulotei MMA-ul rulotei nu trebuie sa depaseasca 800 kg .
- deci cu alte cuvinte eu cand trag cu loganul merg ilegal asa ca .......



Multumesc
Sorin.Sibiceanu
Sorin.Sibiceanu
top membrii
top membrii

Mesaje : 236
Data de inscriere : 23/11/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

CAtegorii de permis Empty Re: CAtegorii de permis

Mesaj  LUPU CIPRIAN Vin Feb 17, 2012 11:30 am

DJ SIBI iti multumesc ca esti unul din cei care tineti aproape fata DE ACEST FORUM Smile

e mare boss !
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

CAtegorii de permis Empty Litera Legii

Mesaj  adrian05ro Mar Feb 28, 2012 9:36 am

pentru cei care sunt interesati de acest subiect( nu numai posesorii de Logan ) ii rog sa foloseasca link-ul urmator
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

am sa va dau cateva indicatii , explicatii si concluzii :
la capitolul III "Permisul de conducere " , articolul 30
la litera "b" pct.2 se face referire la permisul de conducere cat"B" si spune si ce se poate tracta cu un vehicol din acesta categorie
la litera "d" pct.2 se face referire la permisul de conducere cat"C"

in ambele cazuri , deci pentru ambele categorii de permis , se arata ca daca remorca tractata NU DEPASERSTE CA MASA MAXIMA AUTORIZATA cele 750kg , NU SE SCHIMBA INCADRAREA ANSAMBLULUI
mai exact , sau mai precis , daca ai o masina ce se conduce cu "B"-ul indiferent de MMA-ul acesteia poti tracta o remorca usoara ( adica sub 750kg) chiar daca masa totala a ansamblului depaseste cele 3500Kg
aceleasi reguli se aplica si la masinile din categoria "C"
exemplu : la un SUV sau limuzina mai grea - adica ceva ce are MMA-ul in jur de 3000Kg poti atasa o remorca dar greutatea acesteia sa nu fie mai mare de 750Kg , si poti merge linistit cu cat"B"
daca greutatea remorcii este PESTE 750Kg iar masa INTREGULUI ansamblu este peste 3500Kg atunci iti trebuie categoria "E"

In general , constructorii de autovehicule limiteaza sarcina de remorcare chiar si cu dispozitiv propriu de franare la aprox 75% din MMA-ul autovehicolului tragator
Din practica , am ajuns la concluzia ca 75% este MAXIMUL ce se poate atinge si limita la care te tarasti pe coate daca ai o masina cu motorul sub1600cmc , eu unul zic ca undeva la 65% era mai aproape de adevar
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

CAtegorii de permis Empty Re: CAtegorii de permis

Mesaj  george chirila Mar Feb 28, 2012 2:14 pm

Si inca un amanunt foarte important : MMa-ul rulotei sa nu depaseasca masa proprie a autovehicolului tragator . Deci : ATENTIE !!!
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

CAtegorii de permis Empty Re: CAtegorii de permis

Mesaj  LUPU CIPRIAN Mar Feb 28, 2012 2:52 pm

da , asa e,,,,,,,,,,,, , pt ca altfel asa ajungi sa patesti ! Smile

LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

CAtegorii de permis Empty MMA rulota

Mesaj  adrian05ro Mar Feb 28, 2012 4:51 pm

coane chirilov
cred ca nu ai citit ultimile 2 propozitii scrise de mine
sa iti reamintesc

In general , constructorii de autovehicule limiteaza sarcina de remorcare chiar si cu dispozitiv propriu de franare la aprox 75% din MMA-ul autovehicolului tragator
Din practica , am ajuns la concluzia ca 75% este MAXIMUL ce se poate atinge si limita la care te tarasti pe coate daca ai o masina cu motorul sub1600cmc , eu unul zic ca undeva la 65% era mai aproape de adevar

cu siguranta ca vor fi si caposi care in prostia lor vor crede ca daca fac tocmai pe dos o sa le ridice cineva vreo statuie sau o sa impresioneze
noi aici avem un caracter consultativ si informativ , in continuare depinde de fiecare daca vrea sa tina cont sau nu de sfaturile nostre

vroiam sa mai faca o precizare
CEA MAI MARE TAMPENIE AUZITA DE MINE SI FACUTA DE UNII - DETARAREA RULOTEI
pe cine vor sa pacaleasca ei ? si la ce le ajuta acest artificiu ?
nu inteleg - sau mi bine zis imi este aproape imposibil de inteles - de ce trebuie sa recurgi la tzigania asta
parerea mea este ca incerci sa iti furi caciula singur , sa te amagesti ca narcisistii sau ca masochistii
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

CAtegorii de permis Empty Re: CAtegorii de permis

Mesaj  george chirila Mar Feb 28, 2012 10:33 pm

Adi ,eu vorbeam din punct de vedere legal . Atata tot !
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

CAtegorii de permis Empty Re: CAtegorii de permis

Mesaj  adrian05ro Lun Apr 09, 2012 4:39 pm

george chirila a scris:Si inca un amanunt foarte important : MMa-ul rulotei sa nu depaseasca masa proprie a autovehicolului tragator . Deci : ATENTIE !!!

am spus doar mai devreme ca :In general , constructorii de autovehicule limiteaza sarcina de remorcare chiar si cu dispozitiv propriu de franare la aprox 75% din MMA-ul autovehicolului tragator
asadar, socotelile sunt simple pentru oricine ; in cazul in care totusi sunt imbecili care trec peste recomandarile producatorului , peste cea ce scrie in talon , si peste ceea ce noi tot scriem pe aici atunci nu are decat sa suporte urmarile mai mult sau mai putin placute
in general , din cele observate de mine , cei ce intentioneza sa achizitioneze o rulota au intuitia de a intreba in prima faza cam cat poate sa duca cu masina din dotare

daca exista totusi vreunul care si-a luat permisul la Pitesti Very Happy , poate sa se uite la rubrica de observatii din talon unde de la un timp se scrie "Masa maxima admisa in ansamblu .....Kg "
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

CAtegorii de permis Empty ...

Mesaj  marius25byu Mar Aug 07, 2012 10:34 pm

doar cu permis categoria ''b'' nu se poate tracta o rulota cu MMA mai mare de 750 kg

in acest caz e nevoie de categoria b+e
marius25byu
marius25byu

Mesaje : 10
Data de inscriere : 07/08/2012
Varsta : 45
Localizare : PLOIESTI

Sus In jos

CAtegorii de permis Empty Re: CAtegorii de permis

Mesaj  Sorin.Sibiceanu Mier Aug 08, 2012 8:12 am

Salut , cu categoria B se poate tracta o rulota si de 1200kg DAR ansamblu nu trebuie sa depaseasca 3500kg MMA atunci intri in penal , se calculeaza MMA al masini + MMA al rulotei / total nu trebuie sa depaseasca 3500kg . Ex:

daca masina are 1500kg mma + 1200 kg mma rulota = 2700 kg te incadrezi linistit , dar pentru tractare unei rulote de 1200 kg sigur aceea masina are mma peste 2000kg si atunci apare problema ..

Sanatate
Sorin.Sibiceanu
Sorin.Sibiceanu
top membrii
top membrii

Mesaje : 236
Data de inscriere : 23/11/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

CAtegorii de permis Empty Re: CAtegorii de permis

Mesaj  george chirila Mier Aug 08, 2012 9:37 am

Marius ,tu in felul tau ai dreptate dar numai partiala . De ce ? Poti trage cu categoria B o remorca sau semiremorca de 750 kg fara frane (remorca se " rezeama " in autoturismul tragator ).
Sorin Sibiceanu are dreptate ca poti circula cu categoria B , cu un ansamblu ,care masele maxim admise ale auto tragator si ale rulotei sa nu depaseasca 3500 kg.
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

CAtegorii de permis Empty Re: CAtegorii de permis

Mesaj  george stanescu Lun Oct 22, 2012 6:26 pm

b) CATEGORIA B:
1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, în afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;"

george stanescu

Mesaje: 1
Puncte: 93
Reputatie: 0
Data de inscriere: 24/07/2012



george stanescu

Mesaje : 7
Data de inscriere : 24/07/2012
Varsta : 60
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

CAtegorii de permis Empty Re: CAtegorii de permis

Mesaj  cristian57 Lun Oct 22, 2012 7:52 pm

George are dreptate:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
cristian57
cristian57
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 119
Data de inscriere : 25/01/2012
Varsta : 66
Localizare : bucuresti

Sus In jos

CAtegorii de permis Empty Re: CAtegorii de permis

Mesaj  Marius Radu Lun Oct 22, 2012 9:36 pm

Perfecta dreptate.
De asemenea, suplimentar trebuie urmarite si limitarile din talon ale fiecarui autovehicul. (care nu au treaba cu tipul de permis)
De exemplu exista masini ce pot poate avea 1500kg, insa in talon scrie ca nu pot trage decat max 1100kg.
Marius Radu
Marius Radu

Mesaje : 6
Data de inscriere : 18/04/2012
Localizare : bucuresti

Sus In jos

CAtegorii de permis Empty Re: CAtegorii de permis

Mesaj  arcadie.sandu Mar Oct 23, 2012 11:03 am

De exemplu azi am fost la ITP cu masina si am "rasfoit" cartea masinii, am ramas surprins sa vad ca in carte este trecut : Remorcabila cu dispozitiv de franare =1575 kg

Masina are 1350 proprie si MMA 1830 deci in concluzie pentru o rulota de 1500 kg trebuie C+E

Daca trag o rulota cu MMA 1300 kg trebuie doar B

Daca e ceva gresit va rog sa ma combateti Evil or Very Mad
arcadie.sandu
arcadie.sandu
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 88
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 50
Localizare : bucuresti, sector 5

Sus In jos

CAtegorii de permis Empty Re: CAtegorii de permis

Mesaj  george stanescu Mar Oct 23, 2012 3:35 pm

categoria BE - ansamblu de vehicule format dintr-un vehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 kg, iar masa totală maximă autorizată a întregului ansamblu depăşeşte 3500 kg;

In cazul dvs.cu o rulota de 1500 ,va trebuie doar categ.B+E,nu C+E

george stanescu

Mesaje : 7
Data de inscriere : 24/07/2012
Varsta : 60
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

CAtegorii de permis Empty Re: CAtegorii de permis

Mesaj  cristian57 Mar Oct 23, 2012 4:45 pm

C nu-ti trebuie decit daca vehiculul tragator depaseste MMA 3500 kg.
cristian57
cristian57
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 119
Data de inscriere : 25/01/2012
Varsta : 66
Localizare : bucuresti

Sus In jos

CAtegorii de permis Empty Re: CAtegorii de permis

Mesaj  arcadie.sandu Mar Oct 23, 2012 9:30 pm

Aveti dreptate, din gresala am "bagat degetul gresit" era vorba de B+E
arcadie.sandu
arcadie.sandu
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 88
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 50
Localizare : bucuresti, sector 5

Sus In jos

CAtegorii de permis Empty Re: CAtegorii de permis

Mesaj  Marius Radu Mier Oct 24, 2012 9:10 pm

arcadie.sandu a scris:De exemplu azi am fost la ITP cu masina si am "rasfoit" cartea masinii, am ramas surprins sa vad ca in carte este trecut : Remorcabila cu dispozitiv de franare =1575 kg

Masina are 1350 proprie si MMA 1830 deci in concluzie pentru o rulota de 1500 kg trebuie C+E

Daca trag o rulota cu MMA 1300 kg trebuie doar B

Daca e ceva gresit va rog sa ma combateti Evil or Very Mad

Sper sa nu gresesc si sa scriu vreo prostie, dar in cazul tau poti tracta orice rulota pana la 1575 kg (MMA) doar cu B. Impreuna cu MMA al autovehiculuilui nu depasesc 3500 Kg.
Si de asemenea sa fii atent daca in carte se mai face vreo precizare la MMTA (cred) a ansamblului. La mine acesta este mai mic decat MMA ale rulotei si ai vehiculului. Ceea ce inseamna ca nu pot merge cu ele incarcate la maxim. Impreuna nu trebuie sa depaseasca MMTA trecuta in carte. In situatia asta sa speram ca nu ne opreste RAR sau ARR pe drum sa ne cantareasca.
Trebuie facuta bine diferenta intre MMA - masa maxima autorizata, MMTA - masa maxima tehnica autorizata. Termenii apar in cartea de identitate.
Sper sa nu gresesc... Embarassed

Marius Radu
Marius Radu

Mesaje : 6
Data de inscriere : 18/04/2012
Localizare : bucuresti

Sus In jos

CAtegorii de permis Empty Re: CAtegorii de permis

Mesaj  george chirila Joi Oct 25, 2012 9:03 am

Marius Radu a scris:

Sper sa nu gresesc si sa scriu vreo prostie, dar in cazul tau poti tracta orice rulota pana la 1575 kg (MMA) doar cu B. Impreuna cu MMA al autovehiculuilui nu depasesc 3500 Kg.


Pardon ! Nu se poate doar cu B-ul .MMA-ul rulotei nu trebuie sa depaseasca masa proprie a masinii tragatoare !MMA-ul rulotei trebuie sa se fie mai mica decat 1350 kg.. Si daca mai intervine si cealalta lege nescrisa ca greutatea rulotei sa nu depaseasca 80 -85 % din greutatea autoturismului tragator ,ce facem ? Nu cred ca-ti place sa te duci la munte si sa mergi mai incet ca melcu' pe serpentine ......
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

CAtegorii de permis Empty Re: CAtegorii de permis

Mesaj  arcadie.sandu Joi Oct 25, 2012 9:32 am

Nu sunt interesat sa trag o rulota mai mare de 1100 mma (maxim). Actuala are 1000 (dar va disparea).

Viitoarea rulota va fi tot una de aprox.1000, nu prea mare caci stau mai mult pe afara Very Happy

Curios pentru mine a fost ca in carte pot tracta o rulota mai grea decat masina goala.

Oricum nu voi lua o rulota care sa depaseasca 80% din 1350 (greutatea masinii goale) pentu confortul meu la volan scratch
arcadie.sandu
arcadie.sandu
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 88
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 50
Localizare : bucuresti, sector 5

Sus In jos

CAtegorii de permis Empty Re: CAtegorii de permis

Mesaj  Costin Ene Joi Oct 25, 2012 3:58 pm

edit admin

mesajul a fost sters.
topic ul este categorii de perrmis. aceasta postare nu are legatura cu categ de permis .
FARA SUPARARE ............Am rugamintea sa nu mai deviezi toate subiectele catre alte discutii , Multumesc pt intelegere .
Costin Ene
Costin Ene
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 123
Data de inscriere : 27/08/2012
Varsta : 49
Localizare : Ploiesti

http://tutungerie.shopmania.biz

Sus In jos

CAtegorii de permis Empty Re: CAtegorii de permis

Mesaj  stanvcristian Joi Oct 25, 2012 7:06 pm

Aceeasi dilema am avut-o si eu cand a trebuit sa tractez rulota cu MMA 1500 kg cu un Saab care avea masa proprie 1475Kg , MMA 2000 si tractabila cu disp de franare 1600Kg.

Desi rulota se incadra in limita de greutate tractabila cu disp de franare ansamblul nu era compatibil deoarece MMA rulota era cu 25 Kg mai mare decat masa proprie a masinii.

In cazul in care erau compatibile ansamblul avea greutatea Max. care poate fi condusa cu categ B de permis.

Pentru mai multa siguranta am dat mail la DPRCIV si am primit raspuns in 3 sapt. Asta va recomand si Dvs. : dati un mail , asteptati raspuns si pastrati o copie in rulota.

Raspunsul arata asa:


ROMÂNIA
MINISTERUL ADMINISTRAŢIEI ŞI INTERNELOR





Bucureşti
Nr.
8048

din




DIRECŢIA REGIM PERMISE DE CONDUCERE
ŞI ÎNMATRICULARE A VEHICULELOR















Domnului Stan Cristian

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



La emailul dumneavoastră transmis Direcţiei Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor vă comunicăm că in conformitate cu prevederile art.30 lit.b) din Regulamentul pentru aplicarea O.U.G.195/2002:

“Permisul de conducere se eliberează pentru una sau mai multe dintre urmatoarele categorii şi subcategorii de vehicule:
b) CATEGORIA B:
3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator.”


În cazul prezentat de dumneavoastră, masa maximă autorizată a rulotei fiind de 1500 Kg iar masa proprie a autovehiculului este de 1475 Kg nu vă încadraţi în limitele prevăzute prin articolul menţionat anterior.







Cu stimă,

DIRECTOR,
Comisar şef

DRAGOMIR ALINA




ŞEF SERVICIU

ÎNTOCMIT

Comisar Sef Inspector

BOSMAN GINO THEODOR PORUMB CIPRIAN
stanvcristian
stanvcristian

Mesaje : 2
Data de inscriere : 02/10/2012

Sus In jos

CAtegorii de permis Empty Re: CAtegorii de permis

Mesaj  arcadie.sandu Joi Oct 25, 2012 7:45 pm

Eu stiu foarte bine cat trebuie sa trag legal (m-am documentat) dar vroiam sa ma lamuresc cum se poate trage o rulota (remorca) mai grea decat masina goala Shocked
Despre cat de mult este bine sa tragi s-au exprimat colegi cu mai multa experienta, eu raman la principiul "maxim 80%"
arcadie.sandu
arcadie.sandu
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 88
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 50
Localizare : bucuresti, sector 5

Sus In jos

CAtegorii de permis Empty Re: CAtegorii de permis

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum