RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..
RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Transfagarasan - Locuri de campat off

4 participanți

In jos

Transfagarasan - Locuri de campat off  Empty Transfagarasan - Locuri de campat off

Mesaj  george chirila Lun Mar 19, 2012 4:21 pm

Circuland pe Transfagarasan anul trecut ,am vazut mai multe posibile locuri de off camping .Acestea sund de la Complexul Valea cu Pesti ,pana aproape de varf ( Cascada Capra ) . Cele mai interesante si frumoase locuri ,sunt cele dintre Cabana Capra si cascada cu acelasi nume . Impedimentul cel mai mare este lipsa lemnelor ,deoarece aceste locuri se afla in Golul Alpin . In rest apa este din belsug. ( Paraul Capra ). Cine poate da mai multe detalii este binevenit !
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Transfagarasan - Locuri de campat off  Empty Re: Transfagarasan - Locuri de campat off

Mesaj  george chirila Lun Mar 19, 2012 4:36 pm

Un posibil loc ,ar fi langa Cabana Capra ( intradevar cam ingust ,dar aici sunt lemne de foc

Transfagarasan - Locuri de campat off  Poze211

Transfagarasan - Locuri de campat off  Poze233

Transfagarasan - Locuri de campat off  Poze234

Transfagarasan - Locuri de campat off  Poze242

Transfagarasan - Locuri de campat off  Poze023
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Transfagarasan - Locuri de campat off  Empty Re: Transfagarasan - Locuri de campat off

Mesaj  george chirila Lun Mar 19, 2012 4:48 pm

Un filmulet despre Soseaua Strategica-Transfagarasan

george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Transfagarasan - Locuri de campat off  Empty Re: Transfagarasan - Locuri de campat off

Mesaj  LUPU CIPRIAN Lun Mar 19, 2012 7:23 pm

si pe mine ma intereseaza ideea - am f de cateva ori pe TRAns si mi a placut dar nu cred ca e o idee buna sa stam langa o cabana daca ar fi sa mergem pt ca am putea sa i determinam pe cei de acolo sa dea un tel sau ceva ca nu le convine sa ne vada cu rulotele .... m aintelegeti ...
de preferat e sa gasim un loc care sa fie de intrat sa ne departam de vajaiala masinilor deci la 100 m de drum de sosea.. sa intram cumva acolo pe o pasune ceva chiar si fara lemne ....
lemne luam din alta parte vedem noi , si asa nu ai voie sa mai faci foc............... stim cu legea .... Sad
daca sunt amatori eu m as baga la asa ceva in iun sau iul dar nu mai mult de 3 nopti ....
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Transfagarasan - Locuri de campat off  Empty Re: Transfagarasan - Locuri de campat off

Mesaj  LUPU CIPRIAN Vin Apr 20, 2012 3:26 pm

completare de la colegul nou sosit Razvan Rosca ( Brill ck ) care a fost pe Transalpina
poze
https://picasaweb.google.com/105980708571369968967/IntilnireaNationalaClubKIARoTransalpina01072011#
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Transfagarasan - Locuri de campat off  Empty Re: Transfagarasan - Locuri de campat off

Mesaj  razvan.rosca Vin Apr 20, 2012 3:46 pm

Citeva precizari:
Primele 3-4 poze, alea cu drumul praf, sint pe drumul spre Petrosani si din gresala am luat-o pe drumul ala. Veneam dinspre Sebes si mergi pe un drum pina ajungi la o intersectie. La stinga e spre Voineasa, iar la dreapta spre Petrosani. Se face dreapta, iar acolo UNDE E INDICATORUL SPRE PETROSANI se face un drum la stinga. Atunci cind am fost eu nu era indicator spre Ranca; acuma poate e. Ei bine tot drumul de la Sebes pina la Novaci (toata Transalpina) e asfaltat si se merge OK. Locuri de campare ar fi pe la Capilna din ce imi amintesc eu... Era un domn unde am stat eu care are un teren si spunea ca e gratis sa pui cortul acolo. Acuma nu stiu regimul rulotelor care ar fi.
Peisajul este... nu va spun cum este o sa vedeti... Very Happy
razvan.rosca
razvan.rosca

Mesaje : 8
Data de inscriere : 19/04/2012
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti

http://www.clubkia.ro

Sus In jos

Transfagarasan - Locuri de campat off  Empty Re: Transfagarasan - Locuri de campat off

Mesaj  Relu Deliu Vin Apr 20, 2012 6:15 pm

Pentru stiinta tuturor, pe Transfagarasan nu sunt locuri de campare off. Exista doar locuri de parcare in refugiile de pe marginea soselei, in care nu poti aduna mai mult de 3 rulote, nu poti pune un cort sau un parasolar, pentru ca nu este loc.
Exista 3-4 locuri unde se poate campa off. pe malul opus Transfagarasanului, respectiv malul stang al barajului cum privim de la baraj spre coada lacului. Cu rulota se ajunge virand la stanga la coada lacului si mergand spre cabana Cumpana, pe dreapta se deschid 2 drumuri forestiere. Aici la 1-2km de la intrare sunt cateva locuri. Deasemeni, dupa Cumpana, pe dreapta sunt cateva locuri de campat off. acestea avand avantajul ca au acces la baraj.
Nu folositi drumul de acces de la baraj spre stanga catre Cumpana, este forestier in totalitate(18km) si foarte greu, impachetati rulota.
Pentru a ajunge la Cumpana, folositi Transfagarasanul(drumul din dreapta barajului) si la coada barajului virati stanga si aveti 6km de drum forestier usor.
Relu Deliu
Relu Deliu
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 168
Data de inscriere : 22/11/2011
Varsta : 61
Localizare : mai toata ziua in Bucuresti, dar scap eu

Sus In jos

Transfagarasan - Locuri de campat off  Empty Re: Transfagarasan - Locuri de campat off

Mesaj  razvan.rosca Vin Apr 20, 2012 10:51 pm

Se poate la Poienari. Cum vezi cetatea inainte sa treci de pod (podet) faci dreapta. Acolo incap cam 5-6 rulote
razvan.rosca
razvan.rosca

Mesaje : 8
Data de inscriere : 19/04/2012
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti

http://www.clubkia.ro

Sus In jos

Transfagarasan - Locuri de campat off  Empty Re: Transfagarasan - Locuri de campat off

Mesaj  george chirila Sam Apr 21, 2012 1:13 pm

Da ,intradevar Relu are dreptate in privinta accesului in zona Cabanei Cumpana . Pe drumul din stanga barajului ,drumul este foarte ,foarte prost . Cel mai practic acces este cel indicat de Relu Deliu .
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Transfagarasan - Locuri de campat off  Empty Re: Transfagarasan - Locuri de campat off

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum