RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..
RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Propunere concediu - TURCIA sfarsitul lui iunie 2012

5 participanți

In jos

Propunere concediu    -  TURCIA sfarsitul lui iunie 2012 Empty Propunere concediu - TURCIA sfarsitul lui iunie 2012

Mesaj  adrian05ro Mier Dec 14, 2011 12:35 pm

am fost la greci si mi s-au parut niste mari labagii affraid ( oups! , scuze ) ; am fost doi ani in zona Litochoro si mi-a ajuns Rolling Eyes
inca de anul acesta imi planuisem sa merg la turci in august , dar s-a intamplat ca mi-a carapat motorul la masina si banii de concediu s-au dus pe reparatie
asadar , pentru a schimba peisajul , vreau ca la anu' sa merg la Turci in zona dintre Silivri si Tekirdag la marea Marmara , zona in care se pare ca sunt ceva campinguri dar din pacate nu au site propriu de prezentare ; sunt mentionate pe harta si in prezentarea oraselor dar in afara de adresa si de numar de telefon nu sunt si alte detalii
din cate am inteles preturile ar fi undeva in jur de 10-12Euro / rulota + masina
eu unul sunt dispus sa fac o incercare si sa merg pana acolo
drumul nu este foarte greu , traseul fiind cel folosit de TIR-uri pentru tranzit si din cate stiu eu este reabilitat si intretinut cu fonduri europene , viza turistica s-a desfiintat , iar pe autostrada se plateste cu o cartela ce se cumpara la intrare
o perioada de 7-8-10 zile ar fi suficienta , dintre aceste zile 1 sau 2 se poate merge la Istanbul pentru vizita si/sau shopping
daca sunt doritori , ii astept cu placere sa ne insoteasca cheers
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Propunere concediu    -  TURCIA sfarsitul lui iunie 2012 Empty Locatii OFF_Camping

Mesaj  adrian05ro Mier Dec 14, 2011 12:52 pm

pentru anul viitor am in vedere urmatoarele locatii :
- locul de la Gradinari , care asa cum am spus trebuie amenajat ( padure de salcam si balta de pescuit )
- padurea de la Resca ( Olt ) unde este o fosta casa de vanatoare a lui Ceausescu ; padure , iarba verde , si se pare ca Oltul este foarte a proape pentru o baie sau pentru pescuit
- Cheia , pe locul de langa parau , cu 2-3km inainte de locul unde stau de obicei "pinguinii " ; locul este al unui var de-al meu , este imprejmuit si cu accesul restrictionat ( poarta , lacat , pancarede de interzicere a accesului , etc ...)
- padurea de la Iepuresti de pe malul Neajlovului ; trebuie facuta o inspectie neaparat la varianta de a ajunge pe malul celalalt al Neajlovului si se pare ca din Gorneni este un drum la stanga care merge pe camp si se ajunge pe partea impadurita ( traseu Gorneni - Banesti - Chirculesti ) ; ca distanta este cam acelasi lucru , dar asa cum am spus trebuie inspectat drumul si locul - sper ca pana in primavara sa imi fac drum pe acolo

cam astea ar fi deocamdata
pe masura ce voi mai identifica si altele o sa va tin la curent affraid ( 380V , trifazic , fara impamantare ) bom
lol!

EDITAT de LUPU Ciprian -------------------
[Propunerea lui Adrian05 ro poate fi vazuta si la topic-ul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] special pt iesiri la munte off camping
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Propunere concediu    -  TURCIA sfarsitul lui iunie 2012 Empty un nou topic la 2012

Mesaj  LUPU CIPRIAN Mier Dec 14, 2011 9:00 pm

am creat o copie din ce ai scris aici la intalniri propuse de ADRIAN05ro pe 2012 ca sa nu fie la un loc cu Turcia , deci topic diferit !

adica aici
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Propunere concediu    -  TURCIA sfarsitul lui iunie 2012 Empty Re: Propunere concediu - TURCIA sfarsitul lui iunie 2012

Mesaj  FamiliaRusu Vin Mar 09, 2012 3:09 pm

Cind aveti de gind sa faceti o Turcie, spuneti. Noi am fost si sincer vrem sa mergem din nou. Comportament super, campinguri f bune.
Sint populari, de gasca, fara "fumuri" si foarte serviabili. Drumurile -s foarte bune, cu pante destul de pante uneori, dar nu-s probleme.
O saptamina e cam putin, s-ar putea face 2 campinguri, in 12 zile cam 3, dar ideal ar fi o excursie de 15 zile ca sa cuprinzi ce e frumos.
Camping Erdek e de vizitat si un al doilea ar fi Dereli care ni s-a parut belea. Cina ca-n filme pt 2 pers. cu absolut tot si bere cu 20 euro.
Poate dupa ce faceti Grecia o sa puteti compara. Oricum la Greci e ceva mai mare pretul. Pe Turcia asa este, intre 10 -14 euro/ echipaj
Ca fapt divers, asa de curiozitate, puteti a va face idee de drumuri si cele doua campinguri mentionate in clipul cu Turcia / muzica Kitaro



Noi am fi tentati de o iesrire la ei, dar in iunie pina sa inceapa sezonul. In iulie august, preferam racoarea de la Plaiul Foii de exemplu.. Smile
PS : Chiar daca clipul e din 2009, sa stiti ca sint acealeasi conditii, poate din ce-am auzit de la Cem, un bun amic, poate-s chiar mai bune
FamiliaRusu
FamiliaRusu

Mesaje : 26
Data de inscriere : 09/03/2012
Varsta : 67
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Propunere concediu    -  TURCIA sfarsitul lui iunie 2012 Empty Re: Propunere concediu - TURCIA sfarsitul lui iunie 2012

Mesaj  LUPU CIPRIAN Dum Mar 11, 2012 8:42 am

sunt curios cat costa travesarea ferry boat la Canakale pt ansamblu .....
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Propunere concediu    -  TURCIA sfarsitul lui iunie 2012 Empty Re: Propunere concediu - TURCIA sfarsitul lui iunie 2012

Mesaj  FamiliaRusu Mar Mar 13, 2012 10:34 am

Nu-mi amintesc exact, ce-mi amintesc e ca au fost taxe diferite la dus cu cea de intors.. Smile Ceva ieftin, aprox 11- 14 euro ..neimportant zic eu.
FamiliaRusu
FamiliaRusu

Mesaje : 26
Data de inscriere : 09/03/2012
Varsta : 67
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Propunere concediu    -  TURCIA sfarsitul lui iunie 2012 Empty Re: Propunere concediu - TURCIA sfarsitul lui iunie 2012

Mesaj  george chirila Vin Mar 16, 2012 4:09 pm

Adi daca se poate ceva mai detaliat ? Itinerariul ,locatiile ( sau locatia ) in sine ,preturi la alimente ,dar mai ales la ....lichide ,si tot ce este necesar pentru asi face omu' o viziune cat mai ampla . Multumesc
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Propunere concediu    -  TURCIA sfarsitul lui iunie 2012 Empty Re: Propunere concediu - TURCIA sfarsitul lui iunie 2012

Mesaj  adrian05ro Sam Mar 17, 2012 9:33 pm

vecine ma uimesti affraid
dai tu paraul din Romania pe plajele turcesti ? confused
chiar m-as bucura sa vii cu noi , dar cred ca vreau prea mult Embarassed

dar ca sa nu mai bat campii , uite cum am gandit concediul asta :
locatie - un camping intre Tekirdag si Silivri ; pe harta sunt marcate foarte multe campinguri dar din pacate nu au si pagina de net . singurul pe care l-am gasit este Semizum Mokamp - Silivri
perioada - plecare undeva in jur de 20iunie , sejurul de vreo 12zile
preturi - preturile in Turcia nu sunt mai mari ca la noi , ba dimpotriva , sunt ceva mai mici ; in Turcia sunt asazisele locante , adica restaurante cu mancaruri gatite unde cu siguranta un pranz este mai ieftin decat sa iti iei de la magazin cele necesare si sa il prepari tu
bauturi - poti sa iti iei de acasa toata bautura pe care o poti bea in 10-12zile , dar din cate imi aduc eu aminte EFES-ul era destul de bun , si pana la urma nu o sa fii chitros sa nu iei si tu de acolo un Yeni Raki sau niste bere , ca doar nu o fi foc
asa um si in Grecia cand am fost acum 3ani am facut pionierat , tot asa sunt dispus sa incerc si acum

cine nu vrea sa mearga cu mine nu inseamna ca este impotriva mea Very Happy
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Propunere concediu    -  TURCIA sfarsitul lui iunie 2012 Empty Re: Propunere concediu - TURCIA sfarsitul lui iunie 2012

Mesaj  adrian05ro Mier Apr 11, 2012 4:52 pm

[quote="FamiliaRusu"]Cind aveti de gind sa faceti o Turcie, spuneti. Noi am fost si sincer vrem sa mergem din nou. Comportament super, campinguri f bune.
Sint populari, de gasca, fara "fumuri" si foarte serviabili. Drumurile -s foarte bune, cu pante destul de pante uneori, dar nu-s probleme.

am mai discutat cu cativa si am ajus la concluzia ca data cea mai probabila de plecare va fi 23-24iunie (adica dupa ce termina copii scoala ) si sa fie pe cat posibil sambata sau duminica pentru a nu fi prea multe camioane pe traseu
ca locatie nu avem nimic "batut in cuie" doar ca este vizata portiunea dintre Tekirdag si Silivri , pe malul marii Marmara
sincer , nu as schimba campingul la fiecare 4zile , ci as sta in acelasi loc pentru cel putin 10zile ; o sa cautam unul care sa ne satisfaca asteptarile si o sa ramanem acolo
din cate am vazut pe net sunt foarte multe campinguri in zona aceea , dar foarte putine au pagina de net
unul dintre cele pentru care se pot obtine oarece informatii pe net este Semizum Mokamp din Silivri
daca se pleaca pe la 3-4 dimineata , pana pe la 2-3dupaamiaza se poate ajunge lejer pe malul marii Marmara , urmand ca in rastimp de 3-4ore sa alegem unul din campingurile pe care le gasim , ori facem popas in primul iesit in cale si a doua zi mai cautam
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Propunere concediu    -  TURCIA sfarsitul lui iunie 2012 Empty Re: Propunere concediu - TURCIA sfarsitul lui iunie 2012

Mesaj  adrian05ro Sam Mai 26, 2012 11:21 pm

deoarece sotia lui Doru , pardon ( oops Embarassed , cuscra !) trebuie sa termine situatiile scolare , plecarea va fi pe 30 iunie ( sambata) sau pe 1iulie( duminica) si as prefera una din aceste zile deoarce nu sunt prea multe camioane pe traseu

asadar , toti cei care agreeaza ideea de a merge cu noi in Turcia pentru 10-12-14zile ii rog sa ne anunte ca sa ne organizam , altel o sa sug...m pixul ( moammaaaaa, iar am comis-o affraid )

ca de obicei lisat este deschisa si .......fara numar / fara numar / fara numar / .........................Very Happy
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Propunere concediu    -  TURCIA sfarsitul lui iunie 2012 Empty Re: Propunere concediu - TURCIA sfarsitul lui iunie 2012

Mesaj  dorunegru Dum Mai 27, 2012 1:09 pm

Bei Cuscreee haidi bre de sambata sa avem timp sa ne obisnuim cu atmosfera , stii ca ne adaptam greu fusului orar si limba.

dorunegru
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 123
Data de inscriere : 06/01/2012
Varsta : 54

Sus In jos

Propunere concediu    -  TURCIA sfarsitul lui iunie 2012 Empty Re: Propunere concediu - TURCIA sfarsitul lui iunie 2012

Mesaj  adrian05ro Dum Mai 27, 2012 9:48 pm

dorunegru a scris:Bei Cuscreee haidi bre de sambata sa avem timp sa ne obisnuim cu atmosfera , stii ca ne adaptam greu fusului orar si limba.

atunci , asa sa fie :PLECAREA sambata de dimineata ora 03.00 punct panzele sus, azimut SUD

"cu limba" o sa te adaptezi usor daca iei cateva lectii de la Cristi BucaBucataru Nastase

"cu fusul orar" ai dat ca Ieremia cu oistea'n gard ; avem EXACT acelasi fus orar cu ei
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Propunere concediu    -  TURCIA sfarsitul lui iunie 2012 Empty Re: Propunere concediu - TURCIA sfarsitul lui iunie 2012

Mesaj  dorunegru Lun Mai 28, 2012 9:54 am

Bei io ziceam sa ajungem devreme sa nu se incalzeasca vodca pe drum , ai vazut anul trecut ce buna a fost rece cand am ajuns.

dorunegru
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 123
Data de inscriere : 06/01/2012
Varsta : 54

Sus In jos

Propunere concediu    -  TURCIA sfarsitul lui iunie 2012 Empty Re: Propunere concediu - TURCIA sfarsitul lui iunie 2012

Mesaj  adrian05ro Lun Mai 28, 2012 12:34 pm

dorunegru a scris:Bei io ziceam sa ajungem devreme sa nu se incalzeasca vodca pe drum , ai vazut anul trecut ce buna a fost rece cand am ajuns.

o bagam la lada izoterma , cu fo 2pungi de gheatza , si "mananca" si gura noastra ceva rece la sosire
de la turci vreau sa iau ( si bineinteles sa beau) Yeni Raki ( adica un fel de Uzo de-al grecilor ) Wink

revin si adresez invitatia tututror celor care sunt interesati sa vina cu noi sa ma sune pe mine sau pe doru pentru a afla detalii , desi mai multe decat am scris aici nu cred ca vor fi
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Propunere concediu    -  TURCIA sfarsitul lui iunie 2012 Empty Re: Propunere concediu - TURCIA sfarsitul lui iunie 2012

Mesaj  FamiliaRusu Lun Mai 28, 2012 7:54 pm

Adriane din cauza Festivalului de la Grein Austria ce este intre 26 - 5 iulie, noi nu putem merge cu voi - dar sigur stim dupa Intilnirea de pe 1 Iunie
Exista o portita insa nu stiu acum - dar nu importa asta - Voi ce traseu vreti sa faceti mai exact ? Sa mergi in turcia intr-un singur camping e pacat
Macar doua in 10 zile 5 + 5 asa mai da. Sint campinguri dar iti trebuie timp de studiu pe net ...Depinde si ve vvreti ? Odihna sau distractie ? (oras etc)
Sint campinguri bune cum e ANT Erdek cu pret mic si conditii bune in sudul Marii. Pina la Feribot Canakkale din Giurgiu faceti aprox 10 ore, practic o zi
Noi, cu sinceritate, daca batem drumul, ne bagam sa RE vizitam si camping Dereli care ne-a placut mult ...ieftin frumos si f bun, dar e linga Kusadasi..
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] sau vazut de nemti asa - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
In drumul vostru daca intirziati cu plecarea, puteti poposi si la Omur Camping [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] - mai scumpic dar destul de bun pt tranzit
Nu va faceti probleme cu produsele ca gasiti si acolo o groaza, nu mai e ca in trecut ( 1998 de ex ) cind era o mare problema apa..Acum au de toate...
In filmuletul de pe youtube vedeti imagini din Dereli ( la min 1,20-pina la 1,35 si de la 4,35 - sau despre camping ANT Erdek-http://www.campingant.com/
In film intre minutul 5,35 si 6,30 - deci aveti de gindit bine sa nu dati atitia bani pe diesel si sa va alegi cu 10 zile intr-un singur loc ( e doar o parere )...

Vizionati clipul si va dati seama cam cum arata peisajele, interioare la campinguri etc. Mincarea e rezon... O masa buna 2 pers la terasa Dereli 20 euro !

Clipul credca il stiti deja - e aici :

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] - La vama sa aveti de preferat pasapoarte in special pt copii !!! Smile

FamiliaRusu
FamiliaRusu

Mesaje : 26
Data de inscriere : 09/03/2012
Varsta : 67
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Propunere concediu    -  TURCIA sfarsitul lui iunie 2012 Empty Re: Propunere concediu - TURCIA sfarsitul lui iunie 2012

Mesaj  adrian05ro Lun Mai 28, 2012 11:13 pm

Mihai , multumesc de sfaturi

eu stiu Turcia de prin 1992 cand am fost prima data acolo , si cand am devenit FAN-bucatarie turceasca Very Happy

pe de alta parte programul schitat ar fi sa stam intr-un camping undeva in zona dintre Tekirdag si Silivri , iar vreo 2zile sa le rezervam pentru a vizita Istanbul-ul ( am o fosta colega de liceu care s-a mutat in Turcia dupa 1989 si este presedinta asociatiei de prietenie Romano-Turce din Istanbul - ea va fi ghidul nostru , si cred ca alegere mai buna nu poate fi , nu ?)

sincer , daca sunt in concediu vreau sa stau si sa lenevesc intr-un singur camping , sunt satul de montat si demontat cortul in fiecare week-end , asa ca acolo o sa mergem la refacere si relaxare

ca sa trec cu rulota de Istanbul sau Chanakale este prea mult si ar insemna sa stau mai mult pe drum decat in camping , ceea ce nu ma incanta deloc ; nu uita ca noi suntem cu rulotele si nu cu camperul , asa ca viteza noastra medie este sub a ta , mai mult de atat Doru are un Logan cu motor de 1.6benzina , care nu mai este asa de sprinten cu rulota dupa el asadar cand plecam trebuie sa uit acasa pantofii aia cu un numar mai mare si cu talpa de plumb pentru ca altfel il pierd prin muntii din Bulgaria

nu cred ca o sa fie nevoie de un popas intermediar , si daca plecam pe la 3dimineata din Bucuresti ar trebui ca in maxim12ore sa fim deja la destinatie ; nu am hotarat in ce camping sa stam pentru ca pe harta sunt foarte multe semnalate dar nu au site pe net ca sa vedem detalii , preturi , conditii , asa ca ne vom opri acolo unde vom gasi loc si unde ne va placea locatia

stiu ca nu mai este prea mult timp pana atunci , dar atat cat a mai rams o sa ne ocupam sa mai "sapam" pe net dupa campinguri in zona in care ti-am spus

te salut, sarutari de maini doamnei , si va urez distractie placuta , iar daca o sa ai rabdare sa citesti postarile cu iesirile de anul acesta poate ca vom avea ocazia sa ne si cunoastem mai bine
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Propunere concediu    -  TURCIA sfarsitul lui iunie 2012 Empty Re: Propunere concediu - TURCIA sfarsitul lui iunie 2012

Mesaj  adrian05ro Lun Iun 11, 2012 1:01 pm

in momentul asta cu toate ca sunt "vremuri tulburi" inca sunt hotarat sa plec la turci , si singurul care si-a anuntat compania este Doru Negru

in cazul in care vor mai aparea modificari cu privire la data plecarii , locatie , traseu , promit ca le voi aduce la cunostinta
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Propunere concediu    -  TURCIA sfarsitul lui iunie 2012 Empty Re: Propunere concediu - TURCIA sfarsitul lui iunie 2012

Mesaj  adrian05ro Joi Iun 21, 2012 9:13 am

am reusit prin cineva sa obtin preturile de la Semizkum Mokamp din Silivri

pentru rulota ( deci , pe echipaj ) pretul este de 30 TL pe zi , pret ce include curent si internet wireless Wink

paritatea este 1Euro = 2,27TL ( turkish lira) , ceea ce insemna sub 15Euro/zi/echipaj Cool

mi s-a mai spus ca foarte aproape de camping este un mall , cu un mare magazin alimentar din care se poate face aprovizionarea , si nu ma indoiesc sa nu fie si lokante (restaurante cu mancare gatita , un fel de impinge-tava) cheers

mai sunt 10 zile panala data la care eu unul vreau sa plec , si daca mai sunt doritori (amatori sau profesionisti) ii astept sa ma contacteze sunny
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Propunere concediu    -  TURCIA sfarsitul lui iunie 2012 Empty Re: Propunere concediu - TURCIA sfarsitul lui iunie 2012

Mesaj  adrian05ro Mier Iun 27, 2012 8:33 am

ultimile noutati :

- cursul de schimb este in jur de 2RON = 1 TL

- preturile la alimentele din supetr-market sunt egale cu cele din Romania ; legumele sunt la jumatate de pret

- berea , vinul , si toate bauturile alcoolice sunt mai scumpe si se merita sa fie luate din Romania

- sunt multe cantine -restaurat( lokante) unde se poate manca mancare gatita la preturi accesibile

- cartela pentru autostrada este de 50TL ; eu voi folosi un drum national , paralel cu autostrada , care este mai liber D100
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Propunere concediu    -  TURCIA sfarsitul lui iunie 2012 Empty Re: Propunere concediu - TURCIA sfarsitul lui iunie 2012

Mesaj  adrian05ro Mier Iun 27, 2012 10:12 am

motorina in jur de 3,70TL , asta insemnand cam 7,4 - 7,5RON / litru

sa mai ziceti voi ca motorina din Romania este scumpa Arrow
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Propunere concediu    -  TURCIA sfarsitul lui iunie 2012 Empty Re: Propunere concediu - TURCIA sfarsitul lui iunie 2012

Mesaj  dorunegru Mier Iun 27, 2012 10:00 pm

Cuscree uite un coleg pe alt forum (auto):

Tocmai m-am intors din Turcia dupa un sejur de 7 zile in Antalya (~3300Km) si m-am gandit sa scriu cateva informatii utile pentru cei care vor sa mearga cu masina :

- Benzina foarte scumpa : 4.25 - 4.3 TL/litru ~ 1.9 EUR/litru
- Motorina 3.2 - 3.3 TL/litru
- Benzina mult mai de calitate decat urina din tara noastra. Mergea masina de parca era resoftata.
- Pentru a circula pe autostrada va trebuie un card KGS pe care il puteti cumpara la orice intrare de autostrada (L-am incarcat cu 20E , si mi-a mai si ramas ceva pe el...vreo 8 TL)
- Drumurile din Turcia sunt extraordinare, ceva de invidiat, autostrazi sau drumuri express (tot un fel de autostrazi). Totusi pe foarte multe portiuni de drum intre Istanbul si Antalya se lucreaza si se circula pe un singur sens, dar oricum se merge bine.
- Eu am facut prostia sa dorm o noapte in Istanbul : Recomand sa nu faceti asta decat daca doriti sa si vizitati Istanbulul si sa mai stai macar o zi. Altfel, la ora la care am ajuns eu, ere super aglomerat, se circula fara prea multe reguli si am pierdut mai bine de 2 ore sa ajung la hotel, si oricum nu am avut timp sa vizitez nimic.
- Traseul de traversare a bulgariei prin Targoviste - Razgrad - Yambol (traseu pe care m-am intors) este de-a dreptul infect, recomand sa nu mergeti pe acest traseu. Drumul in mare parte foarte foarte prost, iar pe langa asta era si plin de tiruri si camioane in urma carora trebuia sa stai multi Km prin serpentine. Recomand traseul prin Veliko Tarnovo - Stara Zagora (traseu oe care am plecat spre turcia), desi mai lung, este drumul mult mai bun.

dorunegru
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 123
Data de inscriere : 06/01/2012
Varsta : 54

Sus In jos

Propunere concediu    -  TURCIA sfarsitul lui iunie 2012 Empty Re: Propunere concediu - TURCIA sfarsitul lui iunie 2012

Mesaj  adrian05ro Joi Iun 28, 2012 8:17 am

stiam ca pe la Yambol este dezastru , dar probabil colegul asta al tau este un alt fan GPS

am vorbit cu cineva de la o firma de transport care tot trimite camioane in Turcia si mi-a spus ca traseul lor este prin Stara Zagora

acu' fo 12 ani cand faceam curse de Turcia aproape una pe saptamana stiam drumul si legat la ochi , acum insa nu imi mai aduc aminte traseul nici sa ma f...ti (scuze!Embarassed )

oricum , in vama si pe traseu pana la Veliko Tarnovo o sa ma opresc sa vorbesc cu tir-istii sa imi spuna pe ce traseu merg ei ; stai linistit ca o sa tin aparatul langa mine si o sa pozez tot traseul in asa fel incat sa vii la "punct ochit" fara sa bananai prea mult Very Happy
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Propunere concediu    -  TURCIA sfarsitul lui iunie 2012 Empty Re: Propunere concediu - TURCIA sfarsitul lui iunie 2012

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum