RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..
RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Topic despre curent de la generator VErsus panouri solare

+7
cristian57
harybald
Iancu Gabi
Petre Scolareanu
adrian05ro
Sorin.Sibiceanu
LUPU CIPRIAN
11 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty Re: Topic despre curent de la generator VErsus panouri solare

Mesaj  Iancu Gabi Lun Mar 12, 2012 10:36 am

eu am stat 8 zile off camping la Vladeni ,in fiecare seara 3-4 ore ma uitam la tv ,lumina aprinsa in cort de la rulota toata noaptea,dus fara probleme ptr ca am boiler pe gaz,invertorul deschis non stop ptr 220.au mai fost si alti cu mine care pot confirma.
Iancu Gabi
Iancu Gabi
top membrii
top membrii

Mesaje : 244
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty Re: Topic despre curent de la generator VErsus panouri solare

Mesaj  harybald Lun Mar 12, 2012 5:47 pm

dar ai panou gabi....normal..
poti sta si mai mult de 8 zile..
harybald
harybald
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 79
Data de inscriere : 23/01/2012
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty Re: Topic despre curent de la generator VErsus panouri solare

Mesaj  Iancu Gabi Mar Mar 13, 2012 2:42 pm

domnilor am nevoie de un sfat.
acum citeva zile am fost la MOgosoaia in control.merg odata la 4 zile. indicatorul de la baterie la una din vizite imi arata 11,08v nu imi arata si amperajul.la o diferanta de 4 zile am gasit bateria doar cu 6,6v.fara sa fie la lumina panoul fara consumatori.azi am fost iar acolo si am gasit 8,1 v,am scos rulota la soare si a stat circa 4 ore si imi arata ca se incarca.sa dus in 13 v,am aprins in rulota toti consumatorii posibili in jur de 120w.in max 3 min a scazut voltajul in 10v.am oprit toti consumatorii a inceput sa urce voltajul in 12 v in 10 sec.credeti ca bateria mea este terminata?
sa ma pregatesc de una noua
bateria am montato pe rulota odata cu panoul in 2009.
Iancu Gabi
Iancu Gabi
top membrii
top membrii

Mesaje : 244
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty Re: Topic despre curent de la generator VErsus panouri solare

Mesaj  Sorin.Sibiceanu Mar Mar 13, 2012 4:21 pm

Gabi bateria este pe gel sau acid ?? , daca este pe gel , cere alta , daca este pe acid faci urmatorul lucru ;

- versi tot ce este in ea , bagi apa calda in ea o lasi 30 min , versi apa si pui acid cu apa distilata , apoi o bagi la incarcat . Bateria isi mai revine 6 luni dupa care isi da dauna totala si cere alta .

Eu zic totusi sa o pui pe redresor poate isi revine , daca panoul a fost acoperit cu putina gheata sigur nu incarca cum trebuie si la ce iarna am avut sigur nu a putut incarca ca la carte .



Bafta
Sorin.Sibiceanu
Sorin.Sibiceanu
top membrii
top membrii

Mesaje : 236
Data de inscriere : 23/11/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty regenerare baterie

Mesaj  adrian05ro Mar Mar 13, 2012 4:39 pm

decat sa muncesi sa ii scoti acidul , sa pui apa distilata , sa o schibi din nou cu acid si sa o bagi la redresor mai bine ti-o bagi in c.........

parerea mea : ia-ti alta si termina cu tziganeala
daca reusesti sa o pui din nou "pe picioare " sa patentezi tehnologia
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty Re: Topic despre curent de la generator VErsus panouri solare

Mesaj  Iancu Gabi Mar Mar 13, 2012 7:00 pm

a fost la incarcat odata,chiar asta iarna,dar mai mergind pe acolo am mai folosit lumina din interior,nu mult,mai ales ca am numai leduri.
bateria este pe lichid,electrolit, care asta vara am gasit nivelul din baterie la nivelul placilor si densitatea era doar de 1,20
am complectat cu apa ,dupa care am scos din electrolit si am completat cu altul, de 1,28,cit zice la carte,dar tot nu am depasit 1,26 la ora actuala.in armata am stat e la statia de acumulatori cu un maistru,meseriasi,si mi a zis ca nu este indicat niodata sa scoti electrolitul din ea si sa pui altul
.odata ce placile din ea iau contact cu aerul cind complectezi din nou,in max o luna cade pasta de pe placi si poti sai zici adio.
deci inseamna ca solutia este alta,si am sa iau una pe gel.am vazut la exis ca au de 145 amp,la 252 euro.si daca fac comanda acum ,o aduce pina de Paste.
probema este ca greutatea ei este de 44 kg


Iancu Gabi
Iancu Gabi
top membrii
top membrii

Mesaje : 244
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty Re: Topic despre curent de la generator VErsus panouri solare

Mesaj  harybald Mar Mar 13, 2012 7:08 pm

Gabi nu te mai chinui....iati noua....nu merita munca.
Totusi cred ca aia este prea grea una mai mica chiar si pe acid este mult mai usoara.
harybald
harybald
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 79
Data de inscriere : 23/01/2012
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty Re: Topic despre curent de la generator VErsus panouri solare

Mesaj  Iancu Gabi Mar Mar 13, 2012 7:14 pm

da am sa caut sa vad diferentele de greutate.
Iancu Gabi
Iancu Gabi
top membrii
top membrii

Mesaje : 244
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty Re: Topic despre curent de la generator VErsus panouri solare

Mesaj  harybald Mar Mar 13, 2012 7:29 pm

parerea mea ca daca te tine chiar si pe acid 2 ani.... este bine facand raportul pret calitate..
harybald
harybald
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 79
Data de inscriere : 23/01/2012
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty Re: Topic despre curent de la generator VErsus panouri solare

Mesaj  Iancu Gabi Mar Mar 13, 2012 7:44 pm

doar 2 ani?putin dupa parerea mea,eu nu am stiut sa pun protectia de la regulator si daca cade sun 11 v taie alimentarea
finuta mea de 3 atunci mi a lasat frigiderul pronit la mare pe 12 v si mi a descarcat toata bateria,de aici mi se trage mai exact,neavind redresor sa incarcat la capacitate in 5 zile.
Iancu Gabi
Iancu Gabi
top membrii
top membrii

Mesaje : 244
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty Re: Topic despre curent de la generator VErsus panouri solare

Mesaj  harybald Mar Mar 13, 2012 7:48 pm

da ce sa zic daca iei o baterie de 300 lei faci o diferenta de aia de 250 euro...aia scumpa daca se strica dupa 2 ani iti pare rau...dar parca la cealalta iti trece mai repede..
harybald
harybald
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 79
Data de inscriere : 23/01/2012
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty asta e !

Mesaj  adrian05ro Mar Mar 13, 2012 10:24 pm

ai ajuns la vorba mea mai repede decat ma asteptam
holy smoke !
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty Re: Topic despre curent de la generator VErsus panouri solare

Mesaj  george chirila Joi Mar 15, 2012 1:42 pm

Parerea mea este ca un acumulator pe acid ,este mai rentabil din punct de vedere financiar . Daca te tine 2-3 ani si-a scos banii !Dar cine isi permite un gel atunci ,este ok. Aici difera doar ....largimea buzunarului ,sau ....greutatea cardului .
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty acumulator pe lichid sau gel

Mesaj  adrian05ro Joi Mar 15, 2012 2:44 pm

depinde de fiecare cat are de gand sa stea off-camping si daca are si alte surse de alimentare (generator , sau panouri solare )
deasemenea depinde si ce consumuri are cat sta off-camping
daca folosesti bateria NUMAI pentru a te spala si a avea lumini interioare eu zic ca una de 45Ah te tine si 3zile
daca insa incepi cu : invertor , laptop , radioCD , televizor si alte alea , atunci s-ar putea ca nici una de 150Ah sa nu te multumeasca

asadar , depinde de fiecare cat vrea sa se intinda
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty Re: Topic despre curent de la generator VErsus panouri solare

Mesaj  george chirila Joi Mar 15, 2012 3:02 pm

Vecine ,ma duc in natura sa ma rup de ....societate . Nu am nevoie de laptop ,de tv de ,etc . Vreau sa aud zgomotul naturii si a .....pasaricilor ! Embarassed Eu am un acumulator de 100 A ,si-mi ajunge 6-7 zile ca popa !
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty acumulator pe lichid sau gel

Mesaj  adrian05ro Joi Mar 15, 2012 3:31 pm

eu nu ma refer la tine in mod special
vorbim si facem aceste discutii pentru toata lumea
daca vrem noi sa dezbatem mai amanuntit subiectul si sa vedem care sunt necesitatile noastre personale , atunci facem un "colocviu literar" cu vin si bere si vedem noi la ce concluzie ajungem
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty Re: Topic despre curent de la generator VErsus panouri solare

Mesaj  dorunegru Joi Mar 15, 2012 3:33 pm

george chirila a scris:Vecine ,ma duc in natura sa ma rup de ....societate . Nu am nevoie de laptop ,de tv de ,etc . Vreau sa aud zgomotul naturii si a .....pasaricilor ! Embarassed Eu am un acumulator de 100 A ,si-mi ajunge 6-7 zile ca popa !

Coane cam pescareasca asta cu 100 amp 6-7 zile .

dorunegru
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 123
Data de inscriere : 06/01/2012
Varsta : 54

Sus In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty Re: Topic despre curent de la generator VErsus panouri solare

Mesaj  george chirila Joi Mar 15, 2012 3:42 pm

Nu-i pescareasca deloc ,Dorule .La trei benzi de leduri ,un radio-cd ,si o pompa de apa ? Cred ca ma tine si mai mult . Nu dispun de alte " tehnici " in hardughia mea !
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty Re: Topic despre curent de la generator VErsus panouri solare

Mesaj  Iancu Gabi Mier Mar 28, 2012 2:09 pm

am rezolvat problema cu bateria,nu i am facut nimic,acum merge ,se incarca max 12,6 v si am tinut si tel si receiver deschise cite 2 ore in fiecare noapte fara sa se inchida invertorul.asa ca merg la fel ca acum 2 ani ,numai ca atunci nu aveam indicator ptr baterie
Iancu Gabi
Iancu Gabi
top membrii
top membrii

Mesaje : 244
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty Re: Topic despre curent de la generator VErsus panouri solare

Mesaj  george chirila Mier Mar 28, 2012 5:09 pm

Unde gasesc si eu un indicator (voltmetru ) pentru a stii in permanenta cat curent am in acumulator ? Multumesc
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty Re: Topic despre curent de la generator VErsus panouri solare

Mesaj  LUPU CIPRIAN Mier Mar 28, 2012 6:45 pm

pe Lizeanu la magazine le de electronice ...... sunt 10 magazine acolo ,,,, e 15 lei unul......
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty Re: Topic despre curent de la generator VErsus panouri solare

Mesaj  george chirila Mier Mar 28, 2012 7:32 pm

Multumesc pentru informatie !
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty Re: Topic despre curent de la generator VErsus panouri solare

Mesaj  Silviu Ghete Mier Mar 28, 2012 7:53 pm

Recomand un montaj "lupa de tensiune". In felul asta, voltmetrul va arata de la 10 la 15V. Oricum, daca bateria ajunge sub 10V, nu mai are nici o importanta.
Silviu Ghete
Silviu Ghete

Mesaje : 30
Data de inscriere : 18/03/2012
Varsta : 55
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty Re: Topic despre curent de la generator VErsus panouri solare

Mesaj  Sorin.Sibiceanu Joi Mar 29, 2012 8:16 am

SAlut , George vrei voltmetru electronic sau mecanic ? , poti cauta la Lizeanu pana in intersectia cu TEI , acolo gasesti ditoate ai ..


Bafta
Sorin.Sibiceanu
Sorin.Sibiceanu
top membrii
top membrii

Mesaje : 236
Data de inscriere : 23/11/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty Re: Topic despre curent de la generator VErsus panouri solare

Mesaj  adrian05ro Joi Mar 29, 2012 9:48 am

george chirila a scris:Unde gasesc si eu un indicator (voltmetru ) pentru a stii in permanenta cat curent am in acumulator ? Multumesc

vezi daca nu intrebi pe cine trebuie ? de ce pana mea mai suntem vecini ?

strada este Maica Domnului ( Berceni - Mihai Bravu - Bucur Obor - la Lizeanu faci dreapta - tot inainte pe linia de tramvai - la prima intersectie unde este un OMV faci stanga tot pe linia de tramvai - dupa prima statie de tremvai incep magazinele )
eu am luat acum 2 saptamani un voltmetru analogic care masoara pana la 30V : pret 35RON
curios este ca sunt unele care masoara pana la 15 V dar sunt 37RON Very Happy

Bafta ! cheers
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Topic despre curent de la generator  VErsus  panouri solare  - Pagina 2 Empty Re: Topic despre curent de la generator VErsus panouri solare

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum