RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..
RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

AMINTIRI DIN EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE

+3
george chirila
IRINA
LUPU CIPRIAN
7 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

AMINTIRI  DIN  EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE  - Pagina 2 Empty Re: AMINTIRI DIN EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE

Mesaj  dorunegru Joi Mai 31, 2012 4:47 pm

Se mai uita si pestele la om mah .

dorunegru
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 123
Data de inscriere : 06/01/2012
Varsta : 54

Sus In jos

AMINTIRI  DIN  EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE  - Pagina 2 Empty Re: AMINTIRI DIN EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE

Mesaj  LUPU CIPRIAN Joi Mai 31, 2012 4:49 pm

Dorule daca te prind te banez lol! lol! lol! lol!
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

AMINTIRI  DIN  EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE  - Pagina 2 Empty Re: AMINTIRI DIN EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE

Mesaj  adrian05ro Joi Mai 31, 2012 4:51 pm

dorunegru a scris:Se mai uita si pestele la om mah .

pai de aia dau numai ziua , si reusesc sa mai si prind cateceva

PROVOCARE !
va provoc sambata viitoare la un pescuit la Lulu , fara matoleala seara ca sa puteti sta pe balta a doua zi ( nu cum am facut data trecuta !!)

acu' intru sa creez un topic
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

AMINTIRI  DIN  EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE  - Pagina 2 Empty Re: AMINTIRI DIN EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE

Mesaj  dorunegru Joi Mai 31, 2012 5:21 pm

LUPU CIPRIAN a scris:Dorule daca te prind te banez lol! lol! lol! lol!


Sa ma cinstesti ????

dorunegru
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 123
Data de inscriere : 06/01/2012
Varsta : 54

Sus In jos

AMINTIRI  DIN  EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE  - Pagina 2 Empty Re: AMINTIRI DIN EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE

Mesaj  george chirila Mar Iun 12, 2012 2:00 pm

Cand eram copil mai jucam cartoane (la fel ca vecinu' dar numai ca in loc de capacele de bere sau de Pepsi ,jucam pe fetele de la chibrituri . Intr-un timp adunasem pungi intregi pana i-a venit dracii lu' tata si le-a ars . Ce tragedie a fost atunci . O zi intreaga am plans .
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

AMINTIRI  DIN  EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE  - Pagina 2 Empty Re: AMINTIRI DIN EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE

Mesaj  adrian05ro Mar Iun 12, 2012 3:50 pm

dorunegru a scris:Se mai uita si pestele la om mah .



apai , sambata trecuta s-au tot uitat la mine , si eu la plute ........nu mai putin de 6ore affraid

degeaba m-am dus cu diverse momeli , nu a vrut sa traga nici macar o data ; asta e ! - mai incercam si data viitoare cheers
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

AMINTIRI  DIN  EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE  - Pagina 2 Empty Re: AMINTIRI DIN EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE

Mesaj  george chirila Mier Iun 13, 2012 1:59 pm

Cine isi mai aduce aminte cand se ducea la mare ,si fiind pe plaja asculta in megafoane :
Ici ,Radio Vacance . Les studio de Mamaia !
Aici Radio Vacanta ,Studiourile din Mamaia !
Zdiesi... radiostanţiia... otdâh Mamaia !
De fiecare dată ma pufnea râsul când, în cele cinci limbi ce anunţau "Aici Radio Vacanţa!", se auzea câh-ul sovietic ,pur rusesc .Va mai aduceti aminte ?
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

AMINTIRI  DIN  EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE  - Pagina 2 Empty Re: AMINTIRI DIN EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE

Mesaj  adrian05ro Mier Iun 13, 2012 2:06 pm

preferam radiostantzia Odah decat : "Hai la bomboaneeee! , Hai la piatra de rau , Hai la bananeee!" si alte tziganisme din astea Wink
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

AMINTIRI  DIN  EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE  - Pagina 2 Empty Re: AMINTIRI DIN EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE

Mesaj  george chirila Mier Iun 13, 2012 3:15 pm

Jurnalul unui supravietuitor din epoca de aur
1989
5:00 Scularea.
5:05 Aprind focul si pun apa la încălzit.
5:30 Apa s-a încălzit usor
5:35 Adulmec parizerul si mă hotărăsc să fiu nesăbuit : îmi tai patru felii
5:40 Pâinea e cam veche, de ieri seara, se sfărâmă. Totusi reusesc să tai două felii.
5:41 Pun în apă un pliculet de ceai chinezesc. Îl folosesc abia a doua oară, asa că o să iasă un ceai tare.
5:42 Îndulcesc ceaiul cu o bomboană cu miere (că zahărul pe cartelă îl iau abia vineri). Bomboana nu e dulce, e amară.
5:45 Clefăi pâinea cu parizer si mă ajut cu câteva înghitituri de ceai. Parizerul n-are usturoi ! Fumez un Carpati fără.
5: 55 Îi înjur pe Ceausescu si Dăscălescu si plec la serviciu


1993
6:00 Scularea.
6:05 Aprind focul si pun apa la încălzit.
6:15 Cafeaua e gata. Cafea bună, adusă de cineva din Turcia. Totusi, parcă ar avea un pic de gust de mucegai.
6:20 Îmi pregătesc paharul cu suc de kiwi de la dozator.
6:40 Am luat o pâine turcească, o nebunie. Am si un pliculet cumpărat de la o unguroaică, ceva pe care scrie ”Baromfihussal” si e pozată o pisică care se linge pe bot. E o conservă bună, zemoasă, cu bucătele mici de un fel de carne, dar cam fadă. Pun sare, mustar si un pic de piper măcinat. E o nebunie. Dacă mai întâlnesc unguroaica, mai cumpăr.
6:50 Mă răsfăt cu o ciocolată mică adusă de un prieten tocmai din Franta. Scrie pe ea ”Gratuit. A ne pas revendre”. E o marcă bună asta !
6:55 Fumez un Double Horses Black. Faine tigări chinezesti. Pe vremea Împuscatului făceai rost doar la negru. Acu se găsesc la liber.
7: 05 Îi înjur pe Iliescu si Văcăroiu si plec la serviciu
PS Tocmai a apărut bancnota de 1000 de lei, poate fac si eu rost de una la leafă !


1997
6:30 Scularea.
6:35 Aprind focul si pun apa la încălzit.
6:40 Beau un pliculet de ness, care are si un compartiment pentru zahăr. Pun si o cutiusă de lapte condensat.
6:50 Mănânc niste pâine la tavă feliată. Unt Brennac, telemea de la tărani, plus parizer cu măsline din Grecia. Scumpe toate, dar merită să mănânci, asa, international.
7:15 În final, niste biscuiti din Siria. Au cacao.
7:25 Fumez un Monte Carlo . Le-am cumpărat că dau premii. Dar n-am avut noroc până acum.
7: 35 Îi înjur pe Constantinescu si Ciorbea si plec la serviciu.
PS Mă simt european mergând cu DAF-ul la serviciu.



2001
7:30 Scularea.
7:35 Aprind focul si pun apa la încălzit.
7:40 Beau doar Jacobs Kronung, fără cofeină. Cu un sfert de lingurită de zahăr brun.
7:50 Musli cu lapte de capră (am pe cineva care-mi procură de la tară).
8:05 Pâine neagră cu tărâte, un pic de unt gras fără sare si miere de pădure. Am citit în revista AS că asa e mai sănătos.
8:20 Fumez un Kent.
8:25 Îi înjur pe Iliescu si Năstase si plec la serviciu.
PS Azi iau taxiul, cunosc un sofer si nu-mi ia mult, că nu pune aparatul.


2005
8:30 Scularea.
8:35 Caut telecomanda si dau drumul la plasmă.
8:40 Scot cuburile de gheasă din combina frigorifică si le pun la topit în cuptorul cu microunde.
8:45 Între timp, scot pâinitele din automatul de făcut pâine, iau portocalele ai merele ai le pun în storcătorul de fructe.
8:50 Apa rezultată din cuburile topite o pun în expressorul de cafea (fac asa pentru că am citit că la -20 de grade Celsius cât am în congelator, nu rezistă nicio bacterie, chiar dacă eu cumpăr doar apă plată pură de Evian).
9:00 Pâinica o introduc în cuptorul cu microunde si o las cât să fie crocantă, după care pun cascaval feliat, jambon afumat si două fileuri de ansoa. Las până se topeste cascavalul, scot si adaug două picături de suc de lămâie.
9:20 Sucul de fructe îl beau cu friscă si o idee de dulceată de coacăze.
9:30 Fumez o Sobranje Black.
9:45 Îi înjur pe Băsescu si Tăriceanu si plec la serviciu.
PS Azi mi-e lene să-mi iau Touaregul. Am comandat o limuzină. Nu contează pretul, mai am bani din împrumutul pentru nevoi personale.


2010
10:00 Scularea.
10:01 Se activează sistemul de control automatizat al locuintei. Mă învăluie o muzică relaxantă.
10:15 Mi-am terminat toaleta, mi-am făcut dusul si mă asteaptă un halat de mătase, tandru si proaspăt ca pielea unei fete de 18 ani.
10:20 Scot de la imprimantă printurile ultimelor stiri. Arunc un ochi distrat pe ele. Politica de azi e neserioasă.
10:30 Sună la usă băiatul de la brutăria-patiserie de la parterul blocului. Îmi aduce două chifle (mari) din pâine integrală cu seminte si chimen si un croissant cu gem de caise si sampanie.
10:40 Chiflele le mănânc cu unt, un strat subtire de mustar de Dijon cu miere si seminte de mustar întregi, file de saumon fumee, trei capere, o măslină Jumbo fără sare si patru rosii cherry tăiate pe jumătate. Beau un suc proaspăt din stafide roz de Peru , cu nitică scortisoară si câtiva stropi de lămâie.
11.00 La cafea si croissant adaug si un păhărel de Hennessy, pentru circulatie mai bună.
11:30 Astept fata să-mi facă masajul de împrospătare.
12:25 Îi înjur pe Băsescu si Boc si nu mai plec la serviciu, că am iesit la pensie cu ultimul salariu.
PS Îi înjur din principiu si fumez în draci !
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

AMINTIRI  DIN  EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE  - Pagina 2 Empty Re: AMINTIRI DIN EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE

Mesaj  adrian05ro Mier Iun 13, 2012 10:25 pm

la cat a suferit omu' pe vremea ailalta , acu' incerca sa se respecte , nu ?
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

AMINTIRI  DIN  EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE  - Pagina 2 Empty Re: AMINTIRI DIN EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE

Mesaj  george chirila Dum Iun 17, 2012 9:49 am

Distractia copiilor in epoca ceausista era destul de limitata. Stiind toata ziua doar de scoala si de traiul monoton de acasa, unde imediat dupa ce veneai de la scoala nu puteai sa vezi nimic la televizor, fie pentru ca nu era program tv fie pentru ca era oprit curentul electric, copiii isi construiau si evadau in propria lume imaginara, caci pe vremea aceea nu erau Counter Strike, Warcraft, Youtube sau Facebook. In aceste conditii nu puteai decat sa iesi afara, in spatele blocului si sa joci Castelul, De-a v-ati ascunselea sau, daca erai baiat, o miuta sau 21, iar daca era fata, sa sari coarda sau elasticul. In casa, dupa ce vedeai desenele animate sambata timp de 15 minute, nu aveai multe alegeri. Baietii se jucau cu “omuletii de plastic”, figurine de plastic de 1 leu, care erau fie cowboy sau indieni, fie cavaleri sau mercenari, alaturi de toata herghelia lor de cai, fie diverse animale salbatice sau domestice. Apoi mai erau masinutele de plastic sau daca erai norocos, de metal, tancurile si masinutele teleghidate sau jocurile de inteligenta si indemanare. Preferatele ramaneau, evident, jocurile cu carti, pe care le puteai juca si cu prietenii sau jocurile de genul Dacii si Romanii, Enigma, Turism sau Intrebari si Raspunsuri, jocuri ce se gaseau in cutii mari de carton. Cele mai cunoscute jocuri erau si cele cu zaruri si pioni, precum Sus-jos, Piticot sau Tintar.
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

AMINTIRI  DIN  EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE  - Pagina 2 Empty Re: AMINTIRI DIN EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE

Mesaj  george chirila Vin Iun 22, 2012 8:18 am

SAu :
Intr-o zi mi-ai daruit ....o portocala
Eram doi copii ce-aveau ....o portocala

george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

AMINTIRI  DIN  EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE  - Pagina 2 Empty Re: AMINTIRI DIN EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE

Mesaj  adrian05ro Vin Iun 22, 2012 9:24 am

cu toate care s-au intamplat atunci eu consider ca am avut o copilarie mai frumoasa ( si sigur mai sanatoasa) decat cei din timpurile astea

chiar daca am umblat cu cheia de gat si nu am avut telefoane mobile sau internet , am primit o educatie mai buna si am fost invatati sa ne descurcam mult mai bine , sa ne adaptam mai repede

asta e !............ tot inainte , dupa cum zicea deviza Very Happy
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

AMINTIRI  DIN  EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE  - Pagina 2 Empty Re: AMINTIRI DIN EPOCA CEAUSISTA - AMINTIRI PLACUTE

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum