RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..
RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

GPS vs. HARTA

5 participanți

In jos

GPS vs. HARTA  Empty GPS vs. HARTA

Mesaj  adrian05ro Joi Mar 15, 2012 4:41 pm

am inceput acest topic de la discutia avuta anterior referitoare la traseul de urmat pentru a ajunge la Campingul de la Ciofrangeni
cu ceva timp in urma am mai avut semnalate niste "chifle" date de GPS , asa ca eu unul nu as merge 100% pe folosirea unui astfel de gadget ; daca nu are hartile actualizate si de calitate poti sa ajungi mai mult decat usor in balarii
o alta problema este si abilitatea celui care seteaza GPS-ul , sa tie ce sa ceara
eu unul am lucrat ani buni ca sofer si toata Europa am batut-o numai cu atlasul in mana ; nu trebuie sa ai cusuri speciale de cercetas sau de ante-mergator ca sa te orientezi pe o harta ( sau cel putin asa mi se pare mie )
daca studiezi putin o harta si iti notezi cateva repere de pe traseu , nu poti sa te duci aiurea

pe langa toate astea eu zic ca fiecare dintre voi care are o cunostinta , un prieten , sau o ruda care lucreaza in transporturi sa nu ezite sa ceara sfaturi asupra unui traseu mai ales cand este vorba de trasee externe
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

GPS vs. HARTA  Empty Re: GPS vs. HARTA

Mesaj  Vali P Joi Mar 15, 2012 7:27 pm

Si eu am lucrat ca sofer, dar pe vremea cand ieseam afara nu auzisem de GPS si de baza era atlasul rutier care nu m-a inselat niciodata.
Cand am fost cu rulota in afara GPS vs. HARTA  Smilie_car_056 am avut gps-ul la mine dar atlasul a stat la loc de cinste...in poala la nevasta-mea, facea pe copiloata... GPS vs. HARTA  Smilie_car_062
In Mestre, cautand sa ajung in Venetia, gps-ul m-a bagat intr-o fundatura unde soseaua se termina in piciorul unui pod, asta dupa ce m-a invartit pe niste stradute de 2-3 ori...asa, cica sa vad periferia lu' Mestre... cyclops
Fara atlas nu concep sa plec afara...poate deformatie profesionala...
Sa ne vedem sanatosi !
Vali P
Vali P
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 92
Data de inscriere : 15/02/2012
Varsta : 54
Localizare : Fetesti-Ialomita

Sus In jos

GPS vs. HARTA  Empty Re: GPS vs. HARTA

Mesaj  george chirila Joi Mar 15, 2012 9:29 pm

Dupa umila mea parere consider ca harta este sfanta ! Gps-ul iti este de folos in orase mari ( ex. Atena ,Belgrad ,Roma ,etc
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

GPS vs. HARTA  Empty asculta la 2meseriasi

Mesaj  adrian05ro Joi Mar 15, 2012 10:45 pm

vecine ,
asculta ce iti spun doi oameni cu kilometri multi la bord
sa nu crezi ca m-am vorbit cu Vali ca sa imi dea dreptate , dar asta este adevarul HARTA ESTE SFANTA!
in orasele mari de care zici tu ( mai ales in Roma ) mai bine iti bagi un bat in cur decat sa intri cu masina
solutia este sa o lasi in parcare la periferie si sa mergi cu transportul in comun bounce
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

GPS vs. HARTA  Empty Re: GPS vs. HARTA

Mesaj  LUPU CIPRIAN Joi Mar 15, 2012 11:03 pm

daca-mi permiteti ,,,,,
am constatat pe drumurile de Germania ca pe vremea cand am inceput sa folosesc numai GPS ul uneori nici nu stiam unde sunt ma foloseam de navi si ma ducea ea... peste tot...
cand ai si o harta si clar cam care e treaba si te orientezi mai vezi variante etc etc etc ......
Am intalnit cazuri in care ma arata ca sunt pe camp GPS ul aiurea sau nu era harta updatata si nu stia unele ronduri sau strazi ,,,dar tot el mi a gasit hotel sau altceva in zona ,.. exemplu - o reprezentanta AUDI ...
fiecare si are rostu'
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

GPS vs. HARTA  Empty Re: GPS vs. HARTA

Mesaj  george chirila Joi Mar 15, 2012 11:32 pm

Am in torpedo-ul masinii o gramada de harti ,ale diferitelor tari ,iar in continuare imi achizitionez ( atlasurile rutiere nu-mi plac ) de pe unde apuc . Mai greu mi-a fost pana cand nevasta-mea a priceput cum se tine o harta in maini si cum s-o citeasca . Razz Razz De atunci copilotul ( sotia ) sta cu harta pe picioare ,si ma scoate din fiecare incurcatura . Embarassed
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

GPS vs. HARTA  Empty GPS vs Harta

Mesaj  adrian05ro Vin Mar 16, 2012 9:53 am

Cipriane ai innebunit ?
vrei sa incepem toti interventiile cu "daca imi permiteti " ?
cred ca am belit-o Sad , adio limbaj "liber" No

acum , sa trecem la lucruri mai serioase
cei din vest , nemtii ( ai dreaku nemti cu Germania lor cu tot ) , s-au mobilizat serios si au facut upgrade la hartile lor , si au trecut toate detaliile de ultima ora
din pacate , noi , bulgarii, grecii , turcii , nu am trecut inca prin procesul asta de actualizare si de aceea GPS-ul te scoate din cacao cand esti in Germania iar la noi & restul te baga in cacat mai mult decat trebuie

domnilor va multumesc pentru atentie si pentru timpul acordat
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

GPS vs. HARTA  Empty Re: GPS vs. HARTA

Mesaj  Vali P Vin Mar 16, 2012 10:49 am

Dupa mine, solutia cea mai buna este sa ai si gps si un atlas rutier.
Gps-ul te ajuta foarte mult in orase pentru gasirea unui hotel, camping, punct de interes(poi), marchet si ce dracu' mai are el in memorie.
Daca nu ai avea atlasul nici nu ai sti sa scrii corect orasul de destinatie pe gps, plus ca pe atlas ai o imagine de ansamblu a rutei pe care o urmezi si o poti modifica in functie de anumiti factori sau preferinte(relief, drumuri nationale pitoresti...etc) pe care gps-ul nu le ia in calcul.
Hai sa ne vedem sanatosi !! cheers
Vali P
Vali P
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 92
Data de inscriere : 15/02/2012
Varsta : 54
Localizare : Fetesti-Ialomita

Sus In jos

GPS vs. HARTA  Empty Re: GPS vs. HARTA

Mesaj  LUPU CIPRIAN Vin Mar 16, 2012 1:24 pm

cea mai bun atreaba e sa ai si atlas ca sa poti sa ti dai seama cum gfaci un traseu sau cam cat de departe esti deuna sau alta.....
CU GPS am luat tzeapa intr un tunel spre Danemarca mai sus de Hamburg in Germania cand nu mai aveam semnal navi dar stiam care e treaba din atlas aveam in cap cate ceva
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

GPS vs. HARTA  Empty Re: GPS vs. HARTA

Mesaj  harybald Vin Mar 16, 2012 4:38 pm

amandoua sunt bune si foarte utile....este bine sa le ai mai ales cand pleci afara ma-m lovit de semnal prin olanda si fara atlas nu iesiam din rahat..
harybald
harybald
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 79
Data de inscriere : 23/01/2012
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

GPS vs. HARTA  Empty Re: GPS vs. HARTA

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum