RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..
RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ?

+9
MrViorel51
harybald
adrian05ro
george chirila
Aurelian Zarnescu
Niky Radu
Relu Deliu
dorunegru
LUPU CIPRIAN
13 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ? - Pagina 2 Empty Re: Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ?

Mesaj  LUPU CIPRIAN Mar Mai 29, 2012 10:29 am

eu zic ca are max reglaj 34 de grade si nu are eficienta mai mare de 80 % , si inca ceva - cred ca e problema daca ramane fara apa deloc , m s -a intamplat si nu a patit nik .... oate al meu are o protectie
eu nu am reglaj de apa calda rece deci nu am baterie deci apa calduta amortita imi convine pt ca nu o pot regla
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ? - Pagina 2 Empty Re: Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ?

Mesaj  Niky Radu Mar Mai 29, 2012 10:04 pm

@Sibiceanu....sa nu folosesti incalzitorul la acvariu ca fierbi pestii la 40 de grade, acel incalzitor de acvariu in mod real trebuie sa faca apa in acvariu de 22-25 de grade maxim, mai mult daca incalzesti o sa vezi pestii cum se freaca cu kuru de nisip ca-i frige la rozeta...( la acvariu obligatoriu ,fierbatorul trebuie sa stea scufundat permanent, nu se foloseste cand nu este apa, sau daca a disparut jumate de cantitate),ce am afirmat mai sus nu este o parere , este o informatie pe care am citit-o la un prospect la o pompa noua....a nu se folosi la peste 40 de grade!!!!!... daca la voi merge, continuati...
Niky Radu
Niky Radu
top membrii
top membrii

Mesaje : 312
Data de inscriere : 24/01/2012
Varsta : 57
Localizare : Bucuresti.11 Iunie

Sus In jos

Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ? - Pagina 2 Empty Re: Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ?

Mesaj  adrian05ro Mar Mai 29, 2012 10:53 pm

incalzitoarele de acvariu au un termostat ; de aia se justifica faptul ca chiar si atunci cand raman fara apa nu se ard

incet incet , ai ajuns la concluzia mea , si anume ca pana pe la 40-45C poti folosi pompele de apa rece

eu am avut aceiasi problema la rulota de dinainte , si eu pusesem un fierbator de 1000W cu care in juma' de ora duceam apa la 40C usor . nu a crapat pompa , nu a sucombat , ba chiar am folosit-o foarte bine

totul este sa nu exagerezi cu caldura
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ? - Pagina 2 Empty Re: Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ?

Mesaj  Sorin.Sibiceanu Mier Mai 30, 2012 8:11 am

Sint incalzitoare care merg de la 20g pana la 39g si au protectie la supraincalzire , protectie in cazul in care se crapa sticla si intra apa la rezistenta , protectie la sursa de energie slaba ex:(de Paste nu mi-a mers ca nu am avut curent bun , au fost pe retea 190V). Are temperatuta reglabila in functie de ce doreste inima ta , problema mare este ca daca este in bazin si scade nivelul apei poate topii fundul acestuia , eu am facut urmatoarea treaba :

- am pus pe capetele incalzitorului cate o bucata de azbest dupa care am lupit 2 bucati de tego pe fundul bazinului si am prins incalzitirul de ele cu 2 coliere .

- am taiat furtunul de la pompa in asa fel sa nu traga toata apa din bazin , raman1,5 litri in bazin ..



Bafta
Sorin.Sibiceanu
Sorin.Sibiceanu
top membrii
top membrii

Mesaje : 236
Data de inscriere : 23/11/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ? - Pagina 2 Empty Re: Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ?

Mesaj  adrian05ro Mier Mai 30, 2012 8:54 am

Sibicene , ai pus-o de o mica afacere
poti sa incepi cu Lupu sa-i faci cateva upgrade-uri la "boiler" Very Happy
primesti o recomandare buna , si o sa ai mai multi clienti cheers
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ? - Pagina 2 Empty Re: Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ?

Mesaj  LUPU CIPRIAN Mier Mai 30, 2012 12:00 pm

e o traba f buna , eu am facut altfel
am pus incalzitorul intr o pozitie cumva mai culcat in bazin astfel incat sa nu ramana afara din apa daca e pe golite bazinul
cu toate astea l am gasit jumate afar din apa ca am uiotat sa completez si nu s a intamplat nimic era oprit are un autostop la supra incalzire , apoi cand am pus apa a luat o ! Wink
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ? - Pagina 2 Empty Re: Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ?

Mesaj  Luciana Stanciu Sam Iun 02, 2012 10:56 pm

salut, sunt Mihai sotul Lucianei, daca vrei sa faci un biler te ajut eu. Hotarestete doar la ce fel de energie vrei sa functioneze. Gaze, 220v, 12v, sau solara.

Luciana Stanciu
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 57
Data de inscriere : 15/05/2012
Varsta : 40
Localizare : calarasi

Sus In jos

Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ? - Pagina 2 Empty Re: Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ?

Mesaj  Aurelian Zarnescu Joi Sept 20, 2012 1:01 pm

Acum ca vremea rece se apropie, sa revinim putin la acest subiect "fierbinte", boilerul pentru rulota in regim DIY.

Ramanem recunoscatori daca detaliati (pentru toti doritorii) aceste posibilitati de confectionare a unui boiler, asa cum afirmati in postarea anterioara.

Multumim.
Aurelian Zarnescu
Aurelian Zarnescu

Mesaje : 33
Data de inscriere : 13/03/2012
Varsta : 49
Localizare : Tulcea

Sus In jos

Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ? - Pagina 2 Empty Re: Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ?

Mesaj  Costin Ene Joi Sept 20, 2012 4:12 pm

Eu as opta pentru un produs cu garantie maxima pentru mine dar mai ales pentru familia mea.
Costin Ene
Costin Ene
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 123
Data de inscriere : 27/08/2012
Varsta : 49
Localizare : Ploiesti

http://tutungerie.shopmania.biz

Sus In jos

Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ? - Pagina 2 Empty Re: Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ?

Mesaj  Marian Ciocan Joi Sept 20, 2012 11:51 pm

despre asta ce parere aveti ? merge pe gpl si cu mici modificari eu zic ca se poate monta pe rulota
http://www.instalatiishop.ro/index.php?route=product/product&product_id=1081&utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link


Instantul Calore Compact TN7 cu duze de GPL permite utilizatorului obtinerea apei calde imediat, prin simpla deshidere a robinetului de apa calda, ce declanseaza aprinderea gazului metan (GPL) automat. La inchiderea robinetului de apa calda, flacara se stinge
Instantul functioneaza si la debite si presiuni scazute ale apei din retea
In cazul stingerii flacarii din diverse motive, alimentarea cu gaz se intrerupe automat impiedicand producerea scurgerilor de gaze
In cazul cresterii presiunii apei in timpul utilizarii, apa va fi evacuata prin supapa de siguranta, protejand astfel instantul cat si utilizatorul
In cazul fluctuatiilor presiunii la reteaua de alimentare cu apa, in timpul utilizarii, instantul pastreaza relativ constant debitul apei calde furnizate
Instantul are aprindere electronica aducand un plus de confort si fiind complet funtional chiar si dupa intreruperi de Gaz Natural sau GPL
Beneficiaza de display LCD si de un design modern, putand fii considerat chiar si un element de decor al spatiului unde este montat
Incalzitor instantaneu mural functionand cu GPL (propan/butan), pentru apa calda menajera
Monitorizeaza continuu temperatura apei din schimabtorul de temperatura si decupleaza la temperaturi mari pentru evitarea intrarea in supratemperatura
Incalzitorul se va racorda obligatoriu la un cos de fum pentru evacuarea gazelor arse
Ideal pentru amplasarea in spatii inguste

Dimensiunea redusa si designul compact il face usor de montat si intretinut.
Descriere produs:
Tip gaz: GPL sau GN
Presiune gaz: 2,8KPa GPL; 2 KPa GN
Presiune apa: 0.020Mpa-1.000Mpa
Diametru cos evacuare: 90 mm
Conexiune apa si gaz: teava la 1/2"
Afisare temperatura: LED display
Cantitate apa: 7 litri/minut

Marian Ciocan

Mesaje : 29
Data de inscriere : 18/03/2012

Sus In jos

Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ? - Pagina 2 Empty Re: Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ?

Mesaj  Costin Ene Vin Sept 21, 2012 7:42 am

1.are un cos de diametru 90 pentru gazele arse.

2. functioneaza si pe curent electric(piezo+ afisajul electronic).

3.pretul este cam ca un boiler electric special de rulote(exis: cca 170 euro).

4. ocupa mai mult spatiu in rulota decat unul special conceput pentru rulote.Se monteaza undeva vertical pe un perete:!: ,nu pe dedesupt pe undeva

la cel de la exis de exemplu poti face 300 w cu un invertor cateva minute fara batai de cap
Costin Ene
Costin Ene
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 123
Data de inscriere : 27/08/2012
Varsta : 49
Localizare : Ploiesti

http://tutungerie.shopmania.biz

Sus In jos

Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ? - Pagina 2 Empty Re: Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ?

Mesaj  Marian Ciocan Vin Sept 21, 2012 9:26 am

din cate stiu functioneaza cu doua bateri AA ....nu am vazut "pe viu " modelul asta dar am vazut unul fara afisaj si era mai ieftin un pic
un avantaj ar fi ca functioneaza pe gaz
pe CLUB RV Sandu Toma a zis ca ar merge adaptat pt rulota
si nu in ultimul rand ..este mai ieftin decat cel de la EXIS
ar mai fi varianta asta care este mai ieftina :
http://www.ebay.com/itm/Eccotemp-L5-Portable-Tankless-Hot-Water-Heater-Shower-/350595604138?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item51a1205eaa

Marian Ciocan

Mesaje : 29
Data de inscriere : 18/03/2012

Sus In jos

Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ? - Pagina 2 Empty Re: Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ?

Mesaj  Niky Radu Vin Sept 21, 2012 10:23 am

Sfatul meu...cumparati boilere speciale pentru rulote, nu faceti improvizatii...luati in calcul si schimbarea rulotei cu una care are asa ceva in dotare, cele englezesti au asa ceva in marea lor majoritate...nicaieri in Europa, nu am vazut rulote modificate cu componente care nu se afla in reteaua de accesorii dedicate, numai la noi romanii, ne vin idei!!!
Niky Radu
Niky Radu
top membrii
top membrii

Mesaje : 312
Data de inscriere : 24/01/2012
Varsta : 57
Localizare : Bucuresti.11 Iunie

Sus In jos

Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ? - Pagina 2 Empty Re: Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ?

Mesaj  Costin Ene Sam Sept 22, 2012 2:44 am

Subscriu.Romanul este inventiv,de multe ori si din saracie.asta-i tara in care traim.

Noi am cumparat rulota si-am zis ca iesim la plimbare mai ieftin.Dar daca fac un calcul la consum si la cat mai costa si accesoriile astea ies mai scump .
Costin Ene
Costin Ene
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 123
Data de inscriere : 27/08/2012
Varsta : 49
Localizare : Ploiesti

http://tutungerie.shopmania.biz

Sus In jos

Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ? - Pagina 2 Empty Re: Boiler improvizat home-made sau unul cumparat ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum