RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..
RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Parcul NAtional COMANA - jud Giurgiu

2 participanți

In jos

Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Empty Parcul NAtional COMANA - jud Giurgiu

Mesaj  LUPU CIPRIAN Lun Oct 08, 2012 11:05 am

Va prezint aceasta locatie pe care am vizitat-o ieri , duminica 7 oct 2012 in vederea stabilirii unei viitoare intalniri aici .
Distanta Bucuresti -Comana 50km.
Locul este off camping cu observatia ca se gaseste aici si un izvor de apa .
Drum pt bicicleta superb , traseu prin padure .
Locuri de rulote mai putine de 7-8 impreuna.. ca grup , dar daca ar fi sa se stea separat sunt 2-3 locuri a cate 5 rulote ...
Curat , frumos, ecologizat , este si un observator ornitologic ( de pasari ) aici , amenajat pe un culoar de 50 m peste o zona inundata unde este crescuta papura/ trestie ...
Locul de campare este cu pamant nu iarba pe jos si nu exsista pubele de gunoi pt colectare deci se pleaca acasa cu gunoiul .
De platit se plateste sambata duminica ceva gen 5- 10 ron vineri nu e nimeni sa-ti incaseze....
Sunt amenajate in zona mai multe bancute de lemn cu mese din loc in loc .

Zona este verde , frumoasa, dar fara posibilitate de baie vara ...
Este si un mic loc de pescuit la undita unde trece un mic rau .
revin cu pozele maine ..
Langa ... este si un " aventura parc " pe care nu am apucat sa il vizitam pt ca era cam tarziu cand am plecat de la un gratar si am mers sa vedem aceasta zona ...

pana atunci va puteti uita aici
ruta
http://ruteauto.ro/Bucuresti-Bucuresti-Romania/Parcul-Natural-Comana-Giurgiu-Romania/ro.html

pana revin cu poze va pun un film de pe site ul turism info

LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Empty Re: Parcul NAtional COMANA - jud Giurgiu

Mesaj  LUPU CIPRIAN Mar Oct 09, 2012 9:42 pm

Am revenit cu pozele in care vedeti locul de campare , pontonul - culoar - observatorul ornitologic si cele cateva panouri amplasate in zona ...
Le-am pus asa mici pt ca dv.s sa vi se incarce pagina mai rapid. Puteti da click , insa pe cele care va retin atentia Wink


Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Dscn9748.th
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Dscn9758.th
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Dscn9771.th
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Dscn9737.th
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Dscn9736m.th
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Dscn9734q.th
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Dscn9733b.th
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Dscn9739p.th
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Dscn9740.th
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Dscn9741h.th
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Dscn9752i.th
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Dscn9751a.th
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Dscn9749m.th
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Dscn9760a.th
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Dscn9761o.th
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Dscn9762l.th
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Dscn9764p.th
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Dscn9753i.th
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Dscn9745v.th
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Dscn9746t.th
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Dscn9755i.th
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Dscn9769wk.th
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Dscn9768f.th
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Dscn9757p.th
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Dscn9747z.th
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Empty Comana sau Delta Neajlovului

Mesaj  adrian05ro Sam Ian 04, 2014 9:58 am

In parcul National Comana ( sau Delta Neajlovului) se poate merge cu rulota sau cortul , iar singura poarta de acces pe care o stiu este prin Comana .
La Comana se poate ajunge pe doua trasee :
1. La intrarea in Adunatii Copaceni ( la sensul giratoriu) faci la stanga ( sau a3-a iesire , cum zic unii ) si se merge pe un drum sinuos , ingust si cu asfaltul destul de valurit , se trece de aerodromul Comana semnalizat cu panouri indicatoare si se ajunge la Comana
2. La intrarea in Adunatii Copaceni ( la sensul giratoriu) mergi tot inainte ( sau a2-a iesire) pana in Calugareni la al doi-lea sens giratoriu unde faci stanga ( sau a 3-a iesire) ; este indicator de Comana amplasat la vedere
Drumul este mult mai bun , cu mentiunea ca este putin mai lung , adica vreo 3-4km in plus , dar este de preferat in locul primei variante
Intrarea in Comana se face peste un pod , pe subt o poarta gen maramuresean , pe partea stanga fiind Manastirea Comana cu ziduri si turle albe care nu pot fi trecute cu vederea.
La aprox 300m este o intersectie in cruce , unde pe partea stanga este un piedestal cu o mica statuie in fata Primariei, sunt magazine pe toate colturile , brutarie , patisserie, etc...... de unde se poate face aprovizionarea .
De la acesta intersectie faci la dreapta si mergi pe drumul principal tot inainte , fara a tine cont de ulitele care se mai despart din el, si dupa aprox 1Km se termina asfaltul si incepe un drum de macadam , la intrarea in padure unde dealtfel este amplasata si o bariera .
Cei care intra de vineri nu platesc nimic , in schimb cei care intra sambata sau duminica platesc o taxa de acces de 15RON/masina si primesc un sac pentru colectarea gunoiului ( asta chiar mi-a placut   :apploud )
De la intrare se merge pe drumul de macadam in jur de vreo 3Km pana la locul unde este izvorul , dar si pana acolo sunt pajisti unde se poate sta . In general de preferat este sa stai mai langa izvor pentru a nu avea stressful alimentarii cu apa proaspata.
Pana in izvor sunt 3locuri de campat , doua pe stanga drumului si unul pe dreapta ( cel din dreapta este mai degraba o parcare pentru masini ) . In locurile din stanga pot intra cate 4rulote pe fiecare , cu conditia ca sa fie aranjate cat mai aproape una de alta si nu toti sa intinda cortul.
Acum asteptam vremea frumoasa ! Nu ? :laughing
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Empty Cateva poze

Mesaj  adrian05ro Sam Ian 04, 2014 11:56 am

Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu 23s7ia8
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu 21dk8ll
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu 11in90i
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu 2n1w9dy
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu 9rst8i
Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu 105ruj7
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Parcul NAtional COMANA  - jud Giurgiu Empty Re: Parcul NAtional COMANA - jud Giurgiu

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum