RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..
RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )

2 participanți

In jos

CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )  Empty CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )

Mesaj  Vizitator Mar Aug 07, 2012 10:43 pm

Avand in vedere ca plec 3 saptamani in concediu doresc sa fac urmatorul traseu :
Bucuresti-Recea-Laguna Albastra-Deva-Hunedoara-Sarmizegetusa-Baile Herculane-Orsova-Cheile Nerei-Tg.Jiu-Defileul Jiului-Novaci-Transalpinia-si nu mai stiu ,astept din partea dvs propuneri sau locatii de campare in proximitatea traseului.

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )  Empty Re: CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )

Mesaj  george chirila Mier Aug 08, 2012 9:24 am

Victore ,mai mult ca sigur Sorin are dreptate . Cred ca-ti da putin cu " virgula " . Razz
Tinand cont de traseul pe care l-ai gandit in principiu ,eu ti-as propune , bineinteles,daca imi permiti sa-ti spun un traseu gandit de mine .Vei avea multe locuri frumoase si interesante de vazut,fara un efort fizic foarte mare din partea ta ( tinand cont ca esti " accidentat " Razz :
-Bucuresti - Ploiesti - Recea - Valenii de Munte - Cheia - Pasul Bratocea ( 1263 m ) - Brasov - Codlea - Fagaras ( Laguna Albastra ) - Carta - Cartisoara - Transfagarasanul - Curtea de Arges - Ramnicu Valcea - Targu Jiu - Baia de Arama - Baile Herculane - Orsova - Defileul Dunarii - Bazias - Zlatita - Naidas - Sasca Montana - Parcul National Cheile Nerei -Beusnita - Oravita - Anina - Resita - Caransebes - Sarmisegetuza - Hateg - Hunedoara - Deva - Cetatile dacice din zona Orastie ( Costesti ,Cetatuia ,Blidaru ,Sarmisegetuza Regia )- Sebes - Transalpina -Pasul Urdele ( 2145 m )- Novaci - Baia de Fier - Polovragi - Horezu - Baile Govora - Ramnicu Valcea - Pitesti - Bucuresti .
Daca imi permiti ,in postarile viitoare voi incerca sa explic cateva obiective turistice de pe acest traseu .
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )  Empty Re: CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )

Mesaj  Vizitator Mier Aug 08, 2012 12:26 pm

Era buna varianta asta, dar nu vreau sa omor masina cu rulota in carca pe transfagarasan(l-am facut) sau pe transalpina(care doresc s-o fac fara rulota).Acum la momentul postarii trec de Sibiu si ma indrept catre Simeria unde am sa ma campez doua nopti de unde am sa vizitez Deva si Hunedoara.De aici in principiu ma voi indrepta spre Sarmizegetusa.Astept propuneri dezvoltate pentru diverse locatii pe traseul mentionat de mine.Multumesc anticipat!

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )  Empty Re: CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )

Mesaj  Ralu Mier Aug 08, 2012 12:52 pm

Ma bag si eu ca musca...zic...
Daca stai la Simeria si vizitezi Deva si Hunedoara dupa aia trebuie sa te intorci inapoi spre Orastie ca sa ajungi la cet Sarmi. Apoi iar revii la Simeria ca sa cobori pe Hateg-Caransebes-Herculane ? Nu e mai complicat decat daca ai lua in calcul sa stai o noapte la Costesti si sa vizitezi toate cetatile dacice , nu numai una? apoi sa mergi la Simeria ?
Ralu
Ralu

Mesaje : 35
Data de inscriere : 31/07/2012
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

http://sapunpentrusuflet.wordpress.com/

Sus In jos

CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )  Empty Re: CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )

Mesaj  Vizitator Mier Aug 08, 2012 1:00 pm

Ralu drumul spre cetatea Sarmizegetusa nu este intre Simeria si Caransebes?

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )  Empty Re: CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )

Mesaj  george chirila Mier Aug 08, 2012 1:09 pm

Victore ai putea sa campezi in zona adica in comuna Aurel Vlaicu ,judetul Hunedoara unde este situat campingul cu acelasi nume patronat de olandezi .,sau in zona Cetatilor dacice .
Dar vorba colegei ,Ralu ,ar fi mai bine daca te-ai campa prin zona Costesti (am inteles ca sunt multe gospodarii ,care primesc turisti ,si crede-ma ,ardelenii sunt renumiti a fi foarte ospitalieri ).Daca te vei caza in zona Costesti vei vizita toate cetatile dacice din Muntii Orastiei :
-Cetatea Costesti
-Cetatuia
-Cetatea Blidaru
-Cetatea Sarmisegetusa Regia care este ,cum zice francezul piece de resistance !
Sigur iti va lua cam o zi intreaga .
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )  Empty Re: CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )

Mesaj  george chirila Mier Aug 08, 2012 1:17 pm

Victore spune mai clar ce doresti sa vizitezi .Odata sunt cetatile dacice din Muntii Orastiei cu Cetatea Sarmisegetuza Regia ,fosta capitala a Daciei,si pe alta parte daca doresti sa vizitezi localitatea Sarmisegetusa din judetul HD ,care se afla situata pe soseaua ce face legatura intre orasele Hateg - Caransebes ,unde vei trece prin Poarta de fier a Transilvaniei (699 m altitudine ).
Aici in localitatea Sarmisegetusa se afla ruinele celeilalte cetati cu acelasi nume, capitala Daciei Romane, numita si Ulpia Traiana Sarmisegetusa .Deci ? Lamureste-ne ca se te putem ajuta !!
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )  Empty Re: CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )

Mesaj  Ralu Mier Aug 08, 2012 1:31 pm

da, asa este, eu ma refeream la Sarmizegetusa Regia
daca te ajuta: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Ralu
Ralu

Mesaje : 35
Data de inscriere : 31/07/2012
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

http://sapunpentrusuflet.wordpress.com/

Sus In jos

CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )  Empty Re: CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )

Mesaj  george chirila Mier Aug 08, 2012 1:41 pm

Dupa ce vei vizita cele scrise mai sus ,poti vizita :
- Orasul Deva cu :
-Ruinele Cetatii Deva
-Dealul Cetatii Deva
-Castelul Bethlen
De aici coborand spre orasul Hunedoara unde poti vedea Cetatea Corvinestilor sau Castelul Huniazilor .
Cum te vei indrepta spre localitatea Sarmisegetusa ,pe dreapta pe un drum comunal vei gasi comuna Densus cu faimoasa biserica din piatra de la Densus .
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )  Empty Re: CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )

Mesaj  george chirila Mier Aug 08, 2012 1:51 pm

Zona este atat de frumoasa si " musteste " de atata istorie incat cred ca nu vei sti ce sa vezi prima oara . Dar cu atentie si rabdare ,vei reusi .In zona orasului Hunedoara este lacul Teliuc cu campingul din localitatea Cincis- Cerna .
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )  Empty Re: CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )

Mesaj  Vizitator Mier Aug 08, 2012 3:55 pm

mesajele off au fost sterse.Rog aici sa se posteze numai in legatura cu traseul

Ne-am campat la Villa Dorr pretul este de 10 euro baie cu dus si curent,este langa o sosea ,locatia nu e nemaipomenita dar pentru tranzit merge.Pe 9 adica maine cred ca dam o fuga pana la Bobalna dupa care mergem cu rulota la Hunedoara si la Cincis unde ne vom campa.Nu stiu cat vom sta acolo depinde de cum ne convine.Drumul pe partea cealalta Orastie -Costesti e bun dar pana la cetatile de acolo mai sunt 20km unde rupi masina si consider ca nu merita.Astept in continuare sugestii.

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )  Empty Re: CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )

Mesaj  Ralu Joi Aug 09, 2012 11:02 am

Parerea mea este ca merita sa ajungi la cetati, este o traire unica. Acum nah.. Very Happy dupa preferinte. Masina nu o rupi daca este drumul uscat si mergi fara rulota. cat
Ralu
Ralu

Mesaje : 35
Data de inscriere : 31/07/2012
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

http://sapunpentrusuflet.wordpress.com/

Sus In jos

CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )  Empty Re: CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )

Mesaj  Ralu Joi Aug 09, 2012 11:25 am

Mi-am adus aminte ca atunci cand am facut si eu acum doi ani traseul asta ma trecut si pe la manastirea PRISLOP. Sfânta Mănăstire Prislop se află la 13 km de oraşul Haţeg şi la 16 km de municipiul Hunedoara , deci chiar in drumul tau. cat
Posibilităţi de acces:
Dinspre Hunedoara se merge pe traseul:
Hunedoara - Silvaşu de Jos - Silvaşu de Sus - Sf. Mănăstire Prislop.
Drumul este asfaltat, trece peste Dealurile Hunedoarei pe interfluviu,
oferind o panoramă deosebită.
Dinspre Haţeg se parcurge traseul: Haţeg -
Silvaşu de Jos - Silvaşu de Sus - Sf. Mănăstire Prislop. Şi acest drum
este asfaltat pâna la poarta mănăstirii. Pentru cei care nu dispun de
un autoturism propriu sau care nu vin în grup organizat cu autocare la
mănăstire, accesul este mai dificil, deoarece nu există autobuze de
legatură oraşe - mănăstire.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Ralu
Ralu

Mesaje : 35
Data de inscriere : 31/07/2012
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

http://sapunpentrusuflet.wordpress.com/

Sus In jos

CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )  Empty Re: CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )

Mesaj  Vizitator Joi Aug 09, 2012 11:10 pm

Ok momentan sunt la Lacul Cincis si mai ztam cred ca si miine

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )  Empty Re: CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )

Mesaj  Vizitator Dum Aug 12, 2012 6:03 pm

Acum suntem la Sarmizegetusa luni dam o fuga sa vizitam Parcul Retezat si biserica Donsus dupa care marti plecam spre Baile Herculane,stie cineva locuri de campare infara de cel de la 7Izvoare?

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )  Empty Re: CONCEDIU DE ODIHNA 2012 ( propuneri si traseu )

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum