RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..
RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Legea Picnicului - se poate off Camping sau NU? cu ce risc ?

+8
LILIANABV
george chirila
cristian57
Relu Deliu
MrViorel51
adrian05ro
Sorin.Sibiceanu
LUPU CIPRIAN
12 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Legea Picnicului  - se poate off Camping sau NU?  cu ce risc ? - Pagina 3 Empty Re: Legea Picnicului - se poate off Camping sau NU? cu ce risc ?

Mesaj  Iancu Gabi Mier Mar 21, 2012 2:42 pm

deci de cind intra in vigoare legea?
Iancu Gabi
Iancu Gabi
top membrii
top membrii

Mesaje : 244
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Legea Picnicului  - se poate off Camping sau NU?  cu ce risc ? - Pagina 3 Empty Re: Legea Picnicului - se poate off Camping sau NU? cu ce risc ?

Mesaj  LUPU CIPRIAN Mier Mar 21, 2012 2:58 pm

a intrat deja dar nu se aplica stai linistit ca tre sa apara locurile amenajate ca sa se poata face diferenta, ca asa practic nu ai cum sa mai faci deloc gratar nicaieri.....
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Legea Picnicului  - se poate off Camping sau NU?  cu ce risc ? - Pagina 3 Empty Re: Legea Picnicului - se poate off Camping sau NU? cu ce risc ?

Mesaj  Iancu Gabi Mier Mar 21, 2012 3:42 pm

daca fac pe cadac nici nu stie cei alan si nu mi poate face nimic,nu are jar ,flacara nu se vede.
Iancu Gabi
Iancu Gabi
top membrii
top membrii

Mesaje : 244
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Legea Picnicului  - se poate off Camping sau NU?  cu ce risc ? - Pagina 3 Empty Re: Legea Picnicului - se poate off Camping sau NU? cu ce risc ?

Mesaj  george chirila Mar Mar 27, 2012 2:44 pm

Stimati colegi.In privinta Legii Picnicului ,putem sa stam linistiti ,INCA . Autoritatile statului nu pot inca sa recurga la amenzi ,atata timp cat fiecare comunitate locala nu are inca un loc amenajat pentru desfasurarea activitatilor de picnic .
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Legea Picnicului  - se poate off Camping sau NU?  cu ce risc ? - Pagina 3 Empty Re: Legea Picnicului - se poate off Camping sau NU? cu ce risc ?

Mesaj  adrian05ro Mar Mar 27, 2012 2:56 pm

merci Chirilov
eu oricum eram linistit Smile

pe de alta parte , nu toate consiliile locale sunt obligate sa aibe loc amenajat de picnic
nu cred ca ar fi interesant sa te duci la picnic in Dabuleni , sau prin muntii aia calcarosi din Podisul Dobrogei Rolling Eyes
oricum ar fi , trebuie sa facem antrenament , si sa identificam locurile unde se poate merge atat anul acesta cat si in viitor cu respectarea prevederilor legale ; eu unul nu vreau sa merg undeva si sa am batai de cap - ma duc sa ma relaxez , nu sa iau amenda drunken
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Legea Picnicului  - se poate off Camping sau NU?  cu ce risc ? - Pagina 3 Empty Re: Legea Picnicului - se poate off Camping sau NU? cu ce risc ?

Mesaj  george chirila Mar Mar 27, 2012 3:05 pm

Vecine ,am impresia ca in lege scrie ca obliga intr-un mod sau altul ,comunitatile locale in privinta locurilor de picnic . Si mai consider ceva : Atata timp ca unde ma duc nu las mizerie in urma mea ,nu cred ca vor fii multe capete patrate care sa inceapa " vanatoarea de vrajitoare " . Sau asa cred ! Surprised
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Legea Picnicului  - se poate off Camping sau NU?  cu ce risc ? - Pagina 3 Empty Re: Legea Picnicului - se poate off Camping sau NU? cu ce risc ?

Mesaj  Iancu Gabi Mier Mar 28, 2012 12:22 pm

cum ,o fi cum nu o fi,trebuie sa fim atenti,ca daca mergem si luam amenda,putem considera ca am fost la munte cu rulota si am dormit in pensiune.
Iancu Gabi
Iancu Gabi
top membrii
top membrii

Mesaje : 244
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Legea Picnicului  - se poate off Camping sau NU?  cu ce risc ? - Pagina 3 Empty Re: Legea Picnicului - se poate off Camping sau NU? cu ce risc ?

Mesaj  LUPU CIPRIAN Mier Mar 28, 2012 1:19 pm

amenda o dau cei de la garda de mediu nu politia deci e mai greu ....
de preferat sunt locurile care s mai putin la vedere und enu intra nimeni dupa tine sa te caute.....
deci daca esti mai ascuns nu ai treaba cu nimeni ....
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Legea Picnicului  - se poate off Camping sau NU?  cu ce risc ? - Pagina 3 Empty Re: Legea Picnicului - se poate off Camping sau NU? cu ce risc ?

Mesaj  LUPU CIPRIAN Joi Mar 29, 2012 1:44 pm

Urmaresc cu interes acest subiect care ne framanta sau preocupa pe majoritatea dintre noi ... ceea ce nu inteleg este de ce toti credeti ca daca " dam o imba pe o inghetata " la iarba verde o sa luam amenda pt ca e activitate de picnic ....
..cum zicea si Cirsti irimescu , haideti s avedem si partea buna a lucururilor .... adica aceasta lege face si bine .
exemplu concret : Locuiesc in Cernica ( ILFOV) la 5 km de Bucuresti , toata lumea vine pe o campie din fata mea si lasa gunoaie de nu se poate ......
- toti cocalarii si taximetristii mai nou, isi fac diverse mini petreceri la buricu' gol la 100 de m de casa mea cu fum gratare , apoi dau foc la 3 hartii si raman conserve si doze metalice dupa ei ....
Mi-au stricat peisajul pt ca vedeam o pajiste acum vad cratere si cenusa in multe locuri privind din casa.....
Partea buna este ca primaria a pus o bariera si incaseaza 5 lei , le da un sac de gunoi , jos sunt ( spre strand -lac Cernica ) puse 2 wc eco si o pubela mare ( model care se ridica cu macaraua )
-aceasta metoda se practica si pe Valea Cerbului .
deci mie-mi convine ca i-a responsabilizat pe "ghertoi " cu 1 sac sa aiaba unde pune gunoiul si ca le ia 5 lei pe treaba asta pt ca daca vor moka nu vor mai veni aici....
Oricum nimeni nu va veni sa -ti dea amenda daca stai pe un pres - patura si mananci ceva ... degeaba va legati de exemple gen ( nod in papura )
Amenzile si controlul de la garda de mediu vor veni catre cei care -si bat joc de natura efectiv si taie si dau foc si fac dezastru in jurul lor , fac foc si distrug padurea , ,,,,,, nu catre unu' care si-a scos femeia , copilu' si catzelu la o iarba verde si face 3 mici ca ala e om de treaba responsabil cu griji cotidiene si in 80% din cazuri om de bun simt comun .( ia si gunoiu cu el in portbagajul masinii )
Cand vor fi mai multe locuri de acest gen care vor fi considerate locuri amenajate de gratar .... vom putea sta linistiti si da 5-10 lei/zi echipaj , fara sa mai plecam cu gunoiul acasa cum de multe ori am facut-o majoritatea ! si nici sa golim casetele Tethford prin boscheti sau in ape curgatoare ( cum am vazut pe VAlea Cerbului ) ...
am sa pun si cateva poze .... cu locul de la Cernica....
[b]am mai pus si cu locul de la Mogosoaia ...
daca nu mai e nimic de schimbat in legea aia , haideti sa identificam locurile , sa le evidentiem sau sa cerem AUTORITATILOR sau primariilor sa se faca cat mai multe .
Patrtea buna pe care o vad in legea asta si in crearea locurilor special amenajate e ca daca vor fi locuri de acest gen, multe , cei de la campinguri ne vor cere pe viitor tarife normale cca 30- 40 lei , nu cum se practica in unele locuri - taxa comparabila sau egala cu o camera de pesniune de 3* !
si nici omu nu-si mai face nevoile in padure .... iar noi , cei cu rulotele nu vom mai pleca acasa cu gunoiul la "pachet" si nici nu vom mai goli casetele de la Tethford cine stie pe unde ...... aiurea
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Legea Picnicului  - se poate off Camping sau NU?  cu ce risc ? - Pagina 3 Empty Re: Legea Picnicului - se poate off Camping sau NU? cu ce risc ?

Mesaj  george chirila Joi Mar 29, 2012 2:45 pm

Atata timp cat primariile nu vor " construi " acele locuri speciale de picnic ,putem sa stam linistiti si sa fim civilizati . Unde nu dai ,nu poti ...cere ! Parerea mea !
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Legea Picnicului  - se poate off Camping sau NU?  cu ce risc ? - Pagina 3 Empty Re: Legea Picnicului - se poate off Camping sau NU? cu ce risc ?

Mesaj  adrian05ro Joi Mar 29, 2012 3:51 pm

cred ca este pentru ultima data cand mai scriu la acest topic pentru ca s-au spus destule pe aici si se pare ca unii nu vor sa priceapa ca asta este legea si asa cum este trebuie respectata
SUNT TOTAL de acord cu acesta lege , si imi pare rau ca nu au facut si un numar de telefon pentru sesizari , exact ca 112

am spus-o de cateva ori pana acum : identificam locurile , incercam sa luam legatura cu autoritatile locale , ne anuntam prezenta si stam linistiti
daca incepen cu 10mii de variante care il au pe DACA in fata , nu o sa facem nimic niciodata
eu unul vad lucrurile foarte simplu si cu siguranta nu o sa merg in locuri in care sa ma duc la "ghici" , tocmai pentru a nu da ocazia vreunuia mai zelos sa ma iau cu el in scoabe
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Legea Picnicului  - se poate off Camping sau NU?  cu ce risc ? - Pagina 3 Empty Re: Legea Picnicului - se poate off Camping sau NU? cu ce risc ?

Mesaj  george chirila Vin Mar 30, 2012 12:27 am

Unii functionari vor fi foarte zelosi ,in privinta aplicarii Legii Picnicului,sigur vor fi mai catolici decat papa !!
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Legea Picnicului  - se poate off Camping sau NU?  cu ce risc ? - Pagina 3 Empty Re: Legea Picnicului - se poate off Camping sau NU? cu ce risc ?

Mesaj  adrian05ro Vin Mar 30, 2012 9:12 am

TREBUIE SA CAUTAM SOLUTII NU SA NE VAICARIM CU OCHII PE DROBUL DE SARE
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Legea Picnicului  - se poate off Camping sau NU?  cu ce risc ? - Pagina 3 Empty Re: Legea Picnicului - se poate off Camping sau NU? cu ce risc ?

Mesaj  LUPU CIPRIAN Lun Apr 02, 2012 3:24 pm

Solutia e sa ne indreptam catre terenuri private
vezi cazu' balta de peste ) ADRIAN V a gasit acel loc
vezi cazu Cheia...la fel - teren privat
vezi cazu - peniune cu curte mare ...
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Legea Picnicului  - se poate off Camping sau NU?  cu ce risc ? - Pagina 3 Empty Re: Legea Picnicului - se poate off Camping sau NU? cu ce risc ?

Mesaj  Nelu Predonu Lun Mai 07, 2012 3:36 pm

Am citit topicul si fac cateva precizari:

cristian57 a scris: ... Am mai aflat ca Predonu ,presedintele de la ACCCR, Gigi Catalin, si stiu eu mai care, vor sa faca o interventie la guvern ,ca normele de aplicare a legii sa tin cont si de noi rulotistii.Si am mai inteles ca vor face o interventie si la presidentie incercind sa intoarca legea in parlament unde ar urma sa faca modificari care sa ne ajute putin ...

Cristian, eu nu mai sunt presedinte la ACCCR din 4 August 2011 cand mi-am dat demisia, de atunci nu am incercat decat sa-i fac pe cei ce reprezinta asociatiile, sa-i ajut, sa iesim din starea de letargie, sa facem ceva concret legat de aceasta lege. Acel "stiu eu mai care" era Presedintele actual al ACCCR - Petrisor Iancu.

@ Sorin Sibiceanu

Legea a fost promovata de Miniisterul Mediului si Padurilor, nu de Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului. Elena Udrea era impotriva promovarii acestei legi. In 2009 cand a avut portofoliul celor doua ministere, ea a tras pe dreapta aceasta lege. In parte, aceasta lege este impotriva brand-ului de tara ("intoarcerea la natura") promovat de ea, respectiv de MDRT. O injuri degeaba in acest caz, ii pot fi adresate suficiente epitete dar pentru alte decizii luate de doamna cu curul de fier.

Din ce am vazut, parerile sunt impartite pomenindu-se de unele neajunsuri ale legii, dar si de unele lucruri benefice protejarii mediului natural cu care suntem cam toti de acord.

Asa cum mai spunea cineva, neamtul, austriacul, francezul, etc. nu se nasc altfel decat noi. Masurile drastice, coercitive, i-au facut pe acestia sa respecte cu adevarat mediul si nu numai. Pana la emiterea acestei legi existau cel puitin 7-8 legi care sanctionau cam ce sanctioneaza si aceasta lege. Din pacate, aceste sanctiuni nu se aplicau, sau aplicarea lor se facea discretionar. Nu ar fi fost poate nimic nelalocul lui cu aceasta lege, daca textul ei era corect redactat, fara a lasa loc de interpretari, posibile abuzuri si exces de zel ce se poate manifesta din partea organelor de control. Articolul la care ma tot refer este cel ce defineste activitatea de picnic - Art.3, litera a.

Ce-i drept, in textul legii nu intalnim termenul de campare, dar de curand, intr-un ultim interviu al ultimului ministru al mediului - Attila Korodi, acesta mentiona: "am cerut autoritatilor locale, pana la 30 Mai, sa furnizeze lista locurilor destinate camparii sau activitatilor de picnic ". Aceasta mentiune ma face sa cred ca in Normele de Aplicare ale Legii Picnicului, vor exista referiri la campare. Pe acest considerent si nu numai, cred ca este necesar ca cei ce ne reprezinta (asociatii), sa contribuie conform indrituirilor legale cu propuneri la enuntarea acestor norme. Asta il consider cel mai important pas ce poate fi facut de breasla, la acest moment.

Sigur, daca acest pas nu se face, atunci ramane de facut ce s-a tot mentionat pe parcursul topicului, respectiv, contactarea APL-urilor in vederea obtinerii anumitor aprobari de campare

Cei mai revoltati de anumite precizari din lege, ar trebui sa fie cei de la MDRT. Daca camparea va fi afectata de aceasta lege conform enuntului acesteia, turismul cu RV-ul in Romania va fi pus pe butuci, ii vom canta la unison prohodul.

Multi spun ca aceasta lege este binevenita. Este o precizare superficiala, facuta de multi care s-au saturat de nesimtire si de muntii de gunoaie. Toti suntem satui de asa ceva, insa acestia confunda picnicul cu turismul RV. Legea asa cum este formulata loveste grav in acest gen de turism.

In general, in acest subiect s-a pus problema intalnirilor de weekend. Aceste intalniri, cum ati mentionat pe parcursul topicului isi pot gasi rezolvarea, dar va rog, nu confundati turismul RV cu acest gen de intalniri. Una este sa ne intalnim intr-o locatie sa bem, sa mancam, sa socializam, sa ne distram si alta este sa facem turism cu RV-urile noastre, sa vizitam obiective turistice, statiuni, intr-o plimbare de recreere gen concediu. Imaginati-va ca vizitati manastirile din nordul moldovei, zona in care exista doar un camping, cum veti purcede la o astfel de vacanta in conditiile prezentei legi ?
Nelu Predonu
Nelu Predonu

Mesaje : 45
Data de inscriere : 27/04/2012
Varsta : 64
Localizare : Voluntari-Ilfov

Sus In jos

Legea Picnicului  - se poate off Camping sau NU?  cu ce risc ? - Pagina 3 Empty Re: Legea Picnicului - se poate off Camping sau NU? cu ce risc ?

Mesaj  adrian05ro Lun Mai 07, 2012 10:20 pm

Nelu ,
asa cum am mai spus , legea este mai mult decat bine-venita pentru ca asa cum ai remarcat tu sau toti cei care au "mai scos nasul pe afara" ordine nu se poate face decat cu "parul" si cu amenzi usturatoare
ne place sa vedem - macar in filme, poze sau reportaje - cum prin alte parti natura este protejata si ne minunam cum de la noi nu este asa ceva , dar toate astea sunt facute numai si numai prin coercitie si nu cu vorba buna
dat fiind faptul ca noi avem cam de toate intr-o rulota sau camper , este un mare avantaj in fata celor care vin si pun pe jos o patura rup gratarul cu mici si sparg boxele cu manele din alea nenorocite
probabil ca vor aparea si mult asteptatele locuri special amenajate , dar pana atunci o sa ne indreptam spre locatii care sunt pe proprietati private , locatii care nu sunt in mod special campinguri ; daca tot ai dat drept exemplu turul manastirilor din Moldova , eu l-am facut cu 4ani in urma toamna si am gasit pensiuni in curtea carora am campat fara probleme partea buna fiind la vremea aceea ca nemaintalnindu-se cu astfel de cereri de campare preturile erau modice "la mica intelegere"
pentru locatiile care sunt pe domeniul statului - acolo unde legea are aplicabilitate - nu avem decat sa luam legatura cu autoritatile locale si sa obtinem macar acordul verbal pentru a se a organiza o iesire ; ne place sau nu este partea a doua ,si pana una-alta asta este legea si trebuie sa o respectam
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Legea Picnicului  - se poate off Camping sau NU?  cu ce risc ? - Pagina 3 Empty Re: Legea Picnicului - se poate off Camping sau NU? cu ce risc ?

Mesaj  Nelu Predonu Mar Mai 08, 2012 12:15 am

Adrian, multi fac referire in acest domeniu, la tarile vest europene. Aceasta comparatie este neavenita si fortata la nivelui Romaniei de azi.

Nu ne vom putea compara cu aceste tari, ani multi de acum incolo. Acele tari detin o infrastructura in domeniu realizata in zeci de ani. Realizarea in tara noastra a unor facilitati similare, inseamna investitii imense care nu pot fi facute peste noapte, mai ales intr-o perioada de criza precum cea pe care o traversam. A emite o astfel de lege este lucrul cel mai simplu, insa a crea conditii de respectare a acestei legi este un lucru infinit mai greu si de lunga durata. Din acest considerent legiuitorul a ajuns la concluzia ca aplicarea legii trebuie amanata datorita inexistentei spatiilor special amenajate.

Raman la parerea ca acesta lege a aparut prematur in Romania. Educatia si amendarea nesimtitilor se putea face in baza unor legi deja existente. Ei sunt prezenti nu numai la picnic, sunt in masini din care-si permit sa arunce pet-uri pe geam sau mai stiu eu ce mizerii, sunt in parcuri, sunt in statiile de transport in comun, sunt peste tot. Oare nu exista legi de amendare a acestor indivizi ? Exista ! Ele sunt nenumarate ! Durerea este ca nu se aplica aceste legi. Deasemenea, spiritul civic la noi lipseste cu desavarsire. Multi intra-n contact cu astfel de nesimtiti si nu le atrag atentia sau daca incearca sa o faca, risca sa ajunga victima unor vatamari corporale.

Daca in tarile civilizate arunci o tigara pe geam din mersul masinii si esti vazut de cel din spate, vei putea avea surpriza unei amenzi de sute de euro. Acolo simtul civic il au oamenii in sange. Daca eu respect o lege, toti trebuiesc sa o respecte, nu ca la noi unde se zice ca legea e facuta pentru fraieri. Din pacate aici ne aflam, asa ca asemanarea cu tari precum cele amintite este cum spuneam total neavenita. Acolo poti sa faci picnic pe gazonul din preajma turnului Eiffel. Atata timp cat nu lasi mizerie in urma ta nimeni nu te deranjaza cu nimic, nu contravii nici unei legi chiar daca spatiul respectiv nu este amenajat pentru activitate de picnic. Din aceasta cauza spun ca cu aceasta lege "am devenit mai catolici decat Papa".

Legat de camparea off, sunt tari europene in care acest lucru este permis, in limite stabilite de legislatia tarilor respective.
Nelu Predonu
Nelu Predonu

Mesaje : 45
Data de inscriere : 27/04/2012
Varsta : 64
Localizare : Voluntari-Ilfov

Sus In jos

Legea Picnicului  - se poate off Camping sau NU?  cu ce risc ? - Pagina 3 Empty Re: Legea Picnicului - se poate off Camping sau NU? cu ce risc ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum