RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..
RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Concediu prin tara -septembrie 2012

4 participanți

In jos

Concediu prin tara -septembrie 2012 Empty Concediu prin tara -septembrie 2012

Mesaj  Ralu Mier Aug 01, 2012 12:23 pm

Va salut cu respect si voie buna Very Happy,

Inca nu stiu cum merg lucrurile pe aici dar incerc sa ma acomodez.
Am vazut ca multi dintre voi faceti iesiri de week-end iar noi nu prea ne potrivim cu programul acesta asa ca ne-am propus un concediu prelungit in septembrie si eram curiosi daca avem vreo sansa sa va intalnim pe traseu.
Ne-am gandit la o varianta si avem "batalie" in familie Very Happy pentru ca programul pare prea incarcat pentru experienta noastra in domeniu. ce parere aveti voi ?

1-a zi: buc-slanic moldova /// cazare popas poiana soarelui
a 2-a zi:slanic -piatra neamt /// piatra neamt-durau // cazare camping Leon
a 3-a zi: durau / -tg neamt-/ gura humorului /// cazare camping cristiana sau mers mai departe pana la Putna si cazare acolo
a 4 -a zi: putna-sucevita-moldovita-vatra dornei-sovata ///cazare vasskert sovata
a 5-a zi: sovata-praid-tg mures-sighisoara-turnad (Lac sf Ana) ///cazare tusnad camping univers
a 6-a zi tusnad-acasa bucuresti

Concediu prin tara -septembrie 2012 Untitled
Ralu
Ralu

Mesaje : 35
Data de inscriere : 31/07/2012
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

http://sapunpentrusuflet.wordpress.com/

Sus In jos

Concediu prin tara -septembrie 2012 Empty Re: Concediu prin tara -septembrie 2012

Mesaj  LUPU CIPRIAN Mier Aug 01, 2012 1:25 pm

Buna , ma bucur si te felicit ca ai deschis acest topic interesant pt noi toti si sper ca vei pune si detalii si respectiv poze dealungul drumului / concediului vostru ...
In primul rand spune-ne daca mergeti cu rulota, pt. ca am vazut ca e posibil sa mergeti si fara din ce ai scris in alt topic ... mai devreme ( ieri ).
Ca obsrervatie , sugestie cu rulota ar fi mult din prima zi direct Slanic Moldova .. nu tre sa faceti raliu ....
nu trebuie sa conduci mai mult de 2 h zilnic pt ca nu mai e relaxare daca faci 6 h de exemplu pana la o destinatie ...

PCT 2
La Sovata la Vaskert , intr-adevar e in centru , dar va costa la rulota 75 -85 ron pe cand la Stana de Vale 26 ron ,, e adevarat ca nu e asa de dotat dar e in padure... la marginea Sovatei pe drumul spre partia de ski.
E mai putin dotat dar daca stai mai multe zile cum am stat noi conteaza2 mil in plus la portofel Smile
..dar vad ca voi stati zilnic in alta parte deci.... nu stiu ...

La Sighisoara in caz ca vrei sa ramaio seara sau 2 ai campare direct la strand 40 ron cu totul , in Aquaris camping....

De la Tusnad direct acasa dintr o bucata iar mi se pare stresant cu rulota , mult.....

De preferat ar fi sa prinzi 2 wekenduri + cele 5 zile din cursul saptamanii ca sa aveti 9 zile in total nu 6 !
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Concediu prin tara -septembrie 2012 Empty Re: Concediu prin tara -septembrie 2012

Mesaj  adrian05ro Mier Aug 01, 2012 1:34 pm

pentru o saptamana aveti un traseu prea lung si implicit prea incarcat

cu siguranta o sa stati mai mult pe drum decat sa va odihniti ; sunt de acord ca vreti sa vedeti cat mai multe si sa folositi timpul la maxim , dar cred ca o sa ajungeti acasa mai obositi decat ati plecat

noi am fost acum 4ani in nordul Moldovei si nu prea ne-am agitat sa gasim campinguri in care sa stam ; la oricare dintre pensiunile de acolo care au o curte mai mare puteti intreba daca va lasa sa bagati rulota pentru o noapte

in apropiere de Tg.Neamt este statiunea Oglinzi , unde am campat langa tabara de copii

la Piatra Neamt se poate campa in strand , la un pret modic ; nu este parcare special amenajata pentru rulote , dar se poate sta si puteti lua si curent de la ei

in zona de nord , nu ezitati sa vizitati Salina de la Cacica , iar pe drumul de intoarcere faceti un popas si la camping Mustang de la Campul Cetatii ; nu stiu daca ai vazut sau nu , dar la iesirile pentru anul acesta am propus la un moment dat sa mergem acolo in ultima sambata din septembrie cand se desfasoara Festivalul Baloanelor cu aer cald

ar trebui sa postezi si o data orientativa de plecare , in eventualitatea in care colegi din Bucuresti sau de pe traseu au timp sa va intalniti sau sa mergeti impreuna

daca va mai pot ajuta cu ceva detalii te rog nu ezita sa intrebi

Bafta!
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Concediu prin tara -septembrie 2012 Empty Re: Concediu prin tara -septembrie 2012

Mesaj  george chirila Mier Aug 01, 2012 1:56 pm

Intradevar cam" lungut "traseul doar pentru o saptamana ,dar voi decideti ce faceti si ce nu . Daca-mi este permis as dori sa spun ca la traseul de la prima zi ,Bucuresti -Slanic Moldova mi se pare putin monoton ,adica mergeti pe 80 % din drum numai prin campie .
As propune sa va duceti pe Bucuresti -Ploiesti - Brasov - Targu Secuiesc - Targu Ocna -Slanic Moldova. Este mai palpitant ,meregeti mai mult prin zona montana si de deal .
Sau Bucuresti - Ploiesti - Valenii de Munte - Cheia -Sacele - Targu Secuiesc .
Daca aveti nevoie de ajutor ....cereti-l ! Razz
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Concediu prin tara -septembrie 2012 Empty Re: Concediu prin tara -septembrie 2012

Mesaj  Ralu Mier Aug 01, 2012 2:26 pm

Este a doua oara cand scriu pentru ca
am pierdut conexiunea la net si am scris degeaba. o sa incerc sa
refac.
Da, o sa mergem cu rulota si ma gandeam si eu ca este cam
mult pentru prima zi dar Mircea vrea musai sa stea prima noapte la
Slanic si timpul este intr-adevar cam scurt. Eventual poate scoatem
altceva din traseu cum ar fi Tg Mures la care nu tin neaparat.

La punctul 2 tin sa-ti multumesc maxim
pentru info. N-am stiut de Stana de Vale dar in mod sigur mergem
acolo. Cat despre partea financiara oricum orice economie dintr-o
parte este o investitie in alta parte asa ca e numa' bine iar
peisajul e si mai frumos. Laughing

La Sighisoara nu vrem sa ramanem pentru
ca tintim Tusnadul cu Lacul Sf Ana.

La retur tusnad bucuresti parca nu mi
se mai pare atat de mult dar depinde si de starea dumurilor. Ar fi
cam 235 km iar daca e ok ajungem in 5-6 ore. Traseul este asa in
linii mari pentru ca noi ne-am obisnuit sa fim cai de cursa lunga.
Mergem ce mergem iar daca vedem o “scama” pe marginea drumului
oprim, admiram, facem si referat daca se cere si plecam mai departe
cum o fi.


Ma simt cumva datoare sa va explic de
ce stam noi asa de prost la capitolul week-enduri: Mircea este
cantaret la biserica si viitor preot, sa nu radeti, cat iar jobul asta e de week-end.
Vineri, sambata, duminica si sarbatori suntem cam legati de glie. Nu
tu Craciun, revelion, Paste sau punte cu sarbatoare legala..Eu lucrez
in turism la 8 ore si am week-endurile libere dar nu prea am ce face
cu ele. Asa ca am adaptat programul astfel incat sa nu ne mancam
tineretea prin barurile bucurestene What a Face . Asa ca plecam de multe ori
duminica pe la ora 13.00 si ne intoarcem pe la 24.00. Si concediile
sunt fragmentate din aceleasi motive. Plecam duminica la pranz si
vinerea urmatoare pana in 16.00 trebuie sa fim inapoi ca dupa aceea
sa plecam iar duminica si tot asa.

E buna ideaa cu cazarea in curtea unei
pensiuni, n-am stiut ca primesc. Inceram sa evitam off camping
deocamdata pentru ca suntem singuri si nu avem niste dotari esentiale impotriva celor
rau intentionati. pig

Iertaciune, am uitat sa specific
perioada.. undeva intre 01 si 15 septembrie. Inca ne mai gandim daca
sa facem circuitul in prima sau a doau saptamana, celalata ramanand
sa mergem la Navodari. Pe masura ce ne apropiem de plecare o sa anunt
.

Multumesc
Ralu
Ralu

Mesaje : 35
Data de inscriere : 31/07/2012
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

http://sapunpentrusuflet.wordpress.com/

Sus In jos

Concediu prin tara -septembrie 2012 Empty Re: Concediu prin tara -septembrie 2012

Mesaj  george chirila Mier Aug 01, 2012 2:42 pm

Sau daca doriti sa va duceti pe traseul initiat de tine ,viziteaza te rog in zona Focsaniului urmatoarele obiective turistice :
-Mausoleul de la Marasesti
-Mausoleul de la Marasti
-Mausoleul de la Dragosloveni ( Soveja )
-Casa lui Mos Ion Roata din localitatea Campuri ,taranul -deputat in divanul ad-hoc ,al Moldovei .
Aceste locuri sunt pline de istorie si este pacat sa treci pe langa ele,fara a le baga in seama .
Ar mai fi in zona orasului Buzau de vazut ,Vulcanii noroiosi de la Berca ,Paclele Mari - Paclele Mici,loc unic in Romania .
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Concediu prin tara -septembrie 2012 Empty Re: Concediu prin tara -septembrie 2012

Mesaj  Ralu Mier Aug 01, 2012 2:50 pm

Daa, multumesc. O sa inmanez spre aprobare zona Focsaniului, multumesc pentru pont.
Pe celelate zona Buzau si ruta pe valeni-sacele le stim foarte bine. Ma gandeam ca pentru prima zi la drum lung ar merge bine pe campie../deal
Ralu
Ralu

Mesaje : 35
Data de inscriere : 31/07/2012
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

http://sapunpentrusuflet.wordpress.com/

Sus In jos

Concediu prin tara -septembrie 2012 Empty Re: Concediu prin tara -septembrie 2012

Mesaj  george chirila Mier Aug 01, 2012 2:58 pm

Cu aprobarea si bunavointa administratorului acestui forum iti prezint doua topicuri ,pentru buna voastra documentare :
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Concediu prin tara -septembrie 2012 Empty Re: Concediu prin tara -septembrie 2012

Mesaj  Ralu Mier Aug 01, 2012 3:26 pm

foarte frumoasa ideea cu foto-reportajul. o sa incerc sa vin si eu cu astfel de informatii dupa ce voi mai prinde experienta
Ralu
Ralu

Mesaje : 35
Data de inscriere : 31/07/2012
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

http://sapunpentrusuflet.wordpress.com/

Sus In jos

Concediu prin tara -septembrie 2012 Empty Re: Concediu prin tara -septembrie 2012

Mesaj  LUPU CIPRIAN Mier Aug 01, 2012 3:36 pm

Atata timp cat link- urile sunt puse in scop de informare turistica nu e problema Wink
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Concediu prin tara -septembrie 2012 Empty Re: Concediu prin tara -septembrie 2012

Mesaj  george chirila Mier Aug 01, 2012 3:43 pm

Multumesc ,Ciprian pentru intelegere si bunavointa !Pana la urma toti avem un tel comun .....RULOTURISMUL !!! Razz
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Concediu prin tara -septembrie 2012 Empty Re: Concediu prin tara -septembrie 2012

Mesaj  adrian05ro Mier Aug 01, 2012 5:08 pm

postarea a fost moderata ( stearsa ) ca sa nu ajungem la conflicte intre membrii acestui forum ... Ciprian LUPU
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Concediu prin tara -septembrie 2012 Empty Re: Concediu prin tara -septembrie 2012

Mesaj  george chirila Joi Aug 02, 2012 11:18 am

Ralu,imi permit sa fac o corijare a traseului facut de voi : De la Sovata - Praid spre Targu Mures .Sincer in zona orasului Targu Mures nu prea ai ce sa vezi ( asta nu inseamna ca sunt impotriva acestui loc,dar mai bine v-ati duce pe urmatorul traseu :
Sovata - Praid - Odorheiu Secuiesc - Miercurea Ciuc - Lacul Sfanta Ana .Tinutul secuiesc este foarte frumos ,iar soselele ? De vis !Muntii Gurghiului si Muntii Harghitei va vor arata splendoarea lor in totalitate.
Apropo sa nu uit . Trebuie sa vizitati musai Salina de sare si Dealul Sarii de la Praid .
Intrarea in salina costa 20 de lei de persoana si mergeti cu autobuzul cam 1,5 km prin maruntaiele pamantului .
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Concediu prin tara -septembrie 2012 Empty Re: Concediu prin tara -septembrie 2012

Mesaj  Ralu Joi Aug 02, 2012 11:30 am

Da, daaa, aceeptam propunerea pentru ca si eu ma gandeam la varianta aia dar nu stiam cum este drumul si am zis sa o luam pe cat posibil pe DN-uri. Dar acum uitandu-ma pe harta vad ca era exact invers !! Sovata - Corund - Odorheiu S. etc este DN iar cel pe TG mures este DJ Laughing. Multumim. Clar vom ocoli Tg mures in conditiile astea si avem pe lista si Salina. cat
Ralu
Ralu

Mesaje : 35
Data de inscriere : 31/07/2012
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

http://sapunpentrusuflet.wordpress.com/

Sus In jos

Concediu prin tara -septembrie 2012 Empty Re: Concediu prin tara -septembrie 2012

Mesaj  george chirila Joi Aug 02, 2012 11:36 am

Si daca va mai puteti " rupe " inca o zi va propun sa faceti un mic ocol :
Lacul Sfanta Ana - Bixad - Sfantu Gheorghe - Brasov - Fagaras - Cartisoara - Balea Lac . Zona de zona .Transfagarasanul este superb ,iar ca si campare puteti innopta pe platoul Cabanei Balea Lac . Am impresia ca poza ta de la avatar este facuta la Balea Lac . Mai mult ca sigur este facuta acolo .Gresesc ?
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Concediu prin tara -septembrie 2012 Empty Re: Concediu prin tara -septembrie 2012

Mesaj  george chirila Joi Aug 02, 2012 12:25 pm

Iar daca totusi va aflati in arealul localitatilor Piatra Neamt - Targu Neamt,nu uitati sa vizitati :
- Manastirea Varatec
-Manastirea Agapia
-Manastirea Secu
-Manastirea Sihastria
-Manastirea Neamt
-Cetatea Neamt
-Casa memoriala Ion Creanga din Humulesti .
Nu strica putin turism .....ecumenic !!! Razz Razz Aveti ce vedea !
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Concediu prin tara -septembrie 2012 Empty Re: Concediu prin tara -septembrie 2012

Mesaj  Ralu Joi Aug 02, 2012 12:39 pm

Nu gresesti, la Balea este facuta poza in conditiile in care am urcat de la Cumpana 30 si ceva de grade si am ajuns la Balea Lac cam la 8 grade cu plus. Apoi am coborat spre Fagaras, Sambata, Brasov (am vrut coborare pe Sinca si Poiana Marului dar ne-a fost frica de drum ). Deci zona este cat de cat "bifata" de cel putin 2 ori Laughing
Ralu
Ralu

Mesaje : 35
Data de inscriere : 31/07/2012
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

http://sapunpentrusuflet.wordpress.com/

Sus In jos

Concediu prin tara -septembrie 2012 Empty Re: Concediu prin tara -septembrie 2012

Mesaj  Ralu Joi Aug 02, 2012 12:46 pm

george chirila a scris:Iar daca totusi va aflati in arealul localitatilor Piatra Neamt - Targu Neamt,nu uitati sa vizitati :
- Manastirea Varatec
-Manastirea Agapia
-Manastirea Secu
-Manastirea Sihastria
-Manastirea Neamt
-Cetatea Neamt
-Casa memoriala Ion Creanga din Humulesti .
Nu strica putin turism .....ecumenic !!! Razz Razz Aveti ce vedea !

pai asa a fost gandita treaba...intai rugaciunea apoi distractia king partea de manastiri la dus si la retur balaceala prin saramuri si minerale.
Manastirea Neamt in treacat in a doua zi daca o fi sa fie, apoi Varatec, Agapia, Sihastria si Secu impreuna....apoi Humorului , Voronet si ,mai sus, Putna cu cazare acolo
Ralu
Ralu

Mesaje : 35
Data de inscriere : 31/07/2012
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

http://sapunpentrusuflet.wordpress.com/

Sus In jos

Concediu prin tara -septembrie 2012 Empty Re: Concediu prin tara -septembrie 2012

Mesaj  george chirila Joi Aug 02, 2012 1:22 pm

De la Manastirea Sihastria se face un drum forestier putin la stanga spre Schitul Sihla ,dar nu-l recomand deoarece calea de acces este foarte proasta ( sau a fost cand am fost eu ,deoarece a plouat foarte mult ,iar torentii de apa au creat mici canale pe sosea .
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Concediu prin tara -septembrie 2012 Empty Re: Concediu prin tara -septembrie 2012

Mesaj  george chirila Mier Aug 08, 2012 2:19 pm

Ralu ,daca iti mai pot fi de ajutor ,iti stau la dispozitie !
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Concediu prin tara -septembrie 2012 Empty Re: Concediu prin tara -septembrie 2012

Mesaj  Ralu Mier Aug 08, 2012 2:32 pm

Multumesc frumos. Imediat ce o sa stabilesc perioada exacta si ruta finala o sa iti mai cer cate un sfat. Embarassed
Ralu
Ralu

Mesaje : 35
Data de inscriere : 31/07/2012
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

http://sapunpentrusuflet.wordpress.com/

Sus In jos

Concediu prin tara -septembrie 2012 Empty Re: Concediu prin tara -septembrie 2012

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum